in het uitoefenen van vakkundig toezicht op het verwijderen en vernietigen van faecaliën en afval, op de constructie van latrines en andere technisch-sanitaire werken, voor zoover deze met dooi de genie worden uitgevoerd, op de ontsmetting van kwartieren, kleeding of andere artikelen, wanneer zich besmettelijke ziekten voordoen, op de bereiding van het drinkwater en op de bescher ming van waterwinningsplaatsen tegen verontreiniging en verder in het algemeen toezicht op de zindelijkheid en op de juiste uit voering en instandhouding van hygiënische voorzieningen- Ze staan onder rechtstreeksch bevel van en brengen verslag uit aan den regimentsarts, of voor zoover ze geheel of gedeeltelijk m klei nere troepeneenheden werken, waarbij officieren van gezondheid zijn ingedeeld, aan deze. Ter beschikking van de gezondheidscommissie staat een hygië nische sectie, bestaande uit een officier van gezondheid of troepen- reserve) officier, twee tot drie onderofficieren en 20 25 kor poraals en minderen, welke sectie naar behoefte in onderdeelen kan worden gesplitst. Ze stelt de gezondheidscommissie in staat overal rechtstreeksche hygiënische controle uit te oefenen, waar ze zulks noodig acht. In hoofdstuk I art. 5 (2) van het O. V. G. D. staat, dat de ge zondheidscommissie bij dreigende en optredende epidemieën tijdig naar het besmette gebied wordt gezonden, om de infectiebronnen op te sporen c.q. met het bestuur en geneeskundigen ter plaatse alle maatregelen tot afweer te nemen. In al. (3) „het hoofd dei- gezondheidscommissie draagt zorg, dat de legerarts steeds op de hoogte is van de plaats, waar hij zich bevindt". Het lijkt me zeer gewenscht, dat de gezondheidscommissie slechts bij hooge uitzon dering in toto op stap gaat en dat met name het hoofd zich steeds in de nabijheid van den legerarts bevindt. Daartoe zal de gezond heidscommissie uit meerdere (minstens drie) officieren van ge zondheid en een of twee militaire apothekers moeten bestaan. Hiermede kom ik tevens tot een zeer belangrijk punt: hoe komt de gezondheidscommissie te weten, of er ergens een epi demie dreigt en in het algemeen, hoe krijgt zij de inlichtingen, die zij voor de goede uitoefening van haar taak behoeft Daaitoe is noodig een goede organisatie van de berichtgeving. In art 3, al. 3 staat, dat het hoofd der gezondheidscommissie van den legerarts alle aan dezen door den Inspecteur van den Militair Geneeskundigen Dienst te verstrekken inlichtingen, ge gevens en aanwijzingen ontvangt, welke aan de vervu ing van zijn taak kunnen dienstig zijn. Onder deze gegevens zullen de hierboven genoemde medisch-geografische en andere door voor afgaande studie verkregene wel een voorname plaats innemen. Belangrijker is echter de vraag hoe ontvangt de gezondheids commissie de noodige gegevens uit het gevechtsterrein en het 704

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 76