der bacteriologische afdeeling zoodanig in den auto wordt aange bracht, dat het gemakkelijk uitneembaar is. Het doel van het geneeskundig veldlaboratorium is het ver richten van ziektekundige en hygiënische laboratoriumonder zoekingen te velde, teneinde voortdurend op de hoogte te blijven van de onder te velde staande militairen voorkomende ziekten en, door het tijdig herkennen van infectieuze aandoeningen, het op treden of de uitbreiding van epidemieën te voorkomen. De belang rijkste ziektekundige onderzoekingen zijnhet bloedonderzoek op malaria, het ontlastingonderzoek op amoeben en bacteriolo gische en serologische onderzoekingen op de typhusgroep, bacil laire dysenterie, diphtherie, cholera, pest en leptospirosis. Het geneeskundige veldlaboratorium ware bij voorkeur te plaatsen in de onmiddellijke nabijheid van de hoofdverband- plaats, c.q. het divisie-ziekenverblijf, waar het onderzoek-mate- riaal aan de aldaar aangevoerde zieken kan worden ontnomen en naar het laboratorium gezonden. Het is noodzakelijk, dat dit niet alleen geschiedt met de aldaar verpleegde zieken, doch tevens met alle patiënten, die zoo spoe dig mogelijk naar een verder gelegen volledig ingericht hospitaal worden doorgezonden. Teneinde zooveel mogelijk materiaal van een vroegtijdig ziektestadium te ontvangen, zal het noodzakelijk zijn, dat patiënten, verdacht van besmettelijke ziekten, zoo spoe dig mogelijk worden geconcentreerd in een speciale afdeeling voor besmettelijke ziekten, behoorende tot het divisieziekenverblijf. Dit is van groot hygiënisch belang, indirect door de mogelijkheid van snelle diagnose en direct door beteugeling van het gevaar van uitbreiding. Doch ook uit de zieken ver blij ven van de kantonne- menten kan materiaal rechtstreeks aan het laboratorium worden ingezonden. Hierbij zal met vrucht gebruik kunnen worden ge maakt van den zooeven geschetsten inlichtingsdienst. Bij alle ingezonden materiaal zal nauwkeurig moeten worden opgegevennaam, stb. No. en troepenonderdeel van den patiënt, waarvan het afkomstig is. Zoo strekt de actieradius van het laboratorium zich uit over het geheele bezettingsterrein en wordt een inzicht verkregen in de localiseering der onder de troepen heerschende ziekten. De veldlaboratoriumafdeeling ware toe te voegen aan de gezondheidscommissie, aan welke het hoofd van het laboratorium zijn gegevens doet toekomen. Iedere locale op flikkering van malaria, iedere dreigende epidemie eener besmet telijke ziekte in een bepaald onderdeel komt zoodoende tijdig te harer kennis. De laboratoriumonderzoekingen hebben dus in de eerste plaats prophylactische beteekenis, daarnaast komen ze de individueele behandeling ten goede, door de uitslagen ervan tevens te berichten aan het hoofd der ziekeninrichtingen te velde, waar de patiënt wordt verpleegd, of van die, waarheen de pa tiënt is geëvacueerd. 707

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 79