Gerekend moet worden, dat het laboratorium in staat zal zijn, het onderzoekmateriaal, afkomstig van één divisie, die we op 12000 man kunnen stellen, te verwerken. Toch zal het gewenscht zijn, een tweede laboratorium ter beschikking te hebben, zoowel als reserve, als met het oog op de mogelijkheid, dat in grooter verband wordt opgetreden. Bovendien moet worden overwogen, aan kleinere eenheden, bv- elke verbandplaatsafdeeling, afzonderlijke veldlaboratoria, uitsluitend voor clinisch-chemisch en parasitologisch onderzoek ter beschikking te stellen. De hiervoor benoodigde utensiliën kunnen in gemakkelijk vervoerbare eenheden worden verpakt, in tegenstelling met het materiaal van het bacteriologisch bedrijf. Ik heb tot nu toe uitsluitend de ziektekundige onderzoekingen genoemd, omdat deze wel het belangrijkste zijn. De bacteriolo gische afdeeling zal echter ook hygiënische onderzoekingen, met name, bacteriologisch wateronderzoek, moeten verrichten. Bacte riologisch drinkwateronderzoek zal alleen in aanmerking komen, wanneer het veldleger langen tijd op één plaats vertoeft en dan moeten worden toegepast als controle op de juiste uitvoering van de ontsmetting van het drinkwater. Bacteriologisch onderzoek ter beoordeeling van de geschiktheid eener prise d'eau heeft weinig zin, niet alleen, daar de tijd hiertoe ontbreekt, maar ook, omdat in de tropen ieder water (behalve een goed gecontroleerde waterleiding) a priori onbetrouwbaar moet worden geacht en dus moet worden gesteriliseerd, alvorens te worden gedronken. Zelfs een schijnbaar maagdelijke bron, uit den bergwand ont springend, kan een ondergrondsch stroompje zijn, dat dus als oppervlaktewater in zijn bovenloop kan zijn besmet. De beoor deeling, of een bepaald water voor drinkwaterwinning mag worden gebruikt, moet dan ook, zooals reeds eerder uiteengezet, niet op bacteriologische, maar op hygiënische criteria berusten, door onderzoek in loco vast te stellen. Wel van belang is het chemisch wateronderzoek op vergiften (arseen, cyaan enz.) van bronnen en putten in terrein, dat door den vijand is bezet geweest. In den grooten oorlog vormde het onderzoek naar vergiften een belangrijk onderdeel van de werk zaamheden. Versnaperingen, die verondersteld werden uit vijan delijke vliegtuigen te zijn geworpen, werden op vergif onder zocht en evenzoo water in bronnen en putten van door den vijand verlaten gebied. Erkend moet worden, dat ofschoon mest, dieren- kadavers en ander afval vaak werden gevonden in deze bronnen, opzettelijke vergiftiging nooit is kunnen worden aangetoond. Toch zullen we ook in dit opzicht bij een komenden oorlog waakzaam moeten zijn. Dit chemisch onderzoek nu zal behooren tot de taak van het ■pharmaceutisch veldlaboratorium, dat is samengesteld door den 708

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 80