723 Het aantal liggers bedraagt voor de middelsoort brug 7, voor de zware brug 11. De planken groot 0.23 X 0.08 X 3.35 m zijn van Oregon pine en liebben elk een gewicht van 38 kg. Het totale gewicht van den bovenbouw bedraagt bij een middelsoort brug per vak 2.200 kg., bij een zware brug 3.600 kg- Er worden twee typen schragen toegepast, t.w. een type (Mk. V) bestaande uit 2 stalen beenen met houten modderschoenen en een verstelbaar chroom nikkelen draagkussen, en een geheel stalen schraagtype (Mk. VI). Eerst genoemd type wordt bij middelsoort bruggen enkel, bij zware bruggen dubbel gebruikt. Mk. VI dient in de eerste plaats voor de zware bruggen. Het schraaggewicht bedraagt rond 600 kg. Bij de pontontreinen zullen organiek motorbooten worden ingedeeld, het type is echter volgens een aanteekening in het voorschrift nog niet vast gesteld. Bij overzetten bestaat de pontonbemanning uit 4 roeiers, een stuurman achter en een man met boothaak voorop, er is dan echter op de enkele ponton weinig ruimte meer over voor passagiers. Daarom wordt bij voorkeur de dubbele ponton (type ondersteuning bij de middelsoort brug) gebruikt, welke bij weinig stroom een zelfde bemanning vereischt en daarboven 24 uitgeruste manschappen kan vervoeren. De manschappen zitten hierbij in twee rijen op het dek met de voeten buitenboord op de draagrichels. Zij zijn dan ook minder geschikt voor het overzetten van een eerste echelon bij rivierforceering, waarvoor bij voorkeur opvouwbare booten en kapokdrijf- materiaal worden gebruikt. Indien mogelijk zal i.v.m. de beperkte capaciteit van overzetvlotten steeds naar brugslag worden gestreefd. Deze uitspraak is o.i. aanvechtbaar; beter ware het o.i. te doen uitkomen, dat 's vijands wapenwerking vaak tot toepas sing van vlotten zal dwingen, vooral in de beginperiode. Het materieel wordt vervoerd op zeswielige 3 t. vrachtauto's en vierwielige aanhangwagens. Men maakt hierbij onderscheid tussehen pontonlasten, schraaglasten, vaklasten enz., welke elk op één vrachtauto, dan wel op een vrachtauto aanhangwagen kunnen worden geladen. De pontonauto is beladen met 1 ponton, 26 planken, 1 draagkussen, vaargerij, ankers en gereedschappen; de ponton ligt naar achter scheef afloopend op een raamwerk en is d.m.v. kettingen daaraan bevestigd. Onder de ponton liggen de materialen en gereed schappen. De pontonaanhangwagen is beladen met een horizontaal liggende ponton, 7 liggers en 2 sluitribben. De ponton moet ongeveer ter plaatse van tewaterlating worden afgeladen; sleepen over den grond is niet alleen zeer zwaar, maar veroorzaakt bovendien vrij zeker beschadiging. Voor het han- teeren van de ponton zijn 18 a 24 man noodig. De pontontrein telt o.m. 35 pontons, 12 schragen, bijbehoorenden boven bouw en 2 motorbooten. Hiermede kunnen maximum 240 m middelsoort brug, dan wel 160 m zware brug, dan wel 5 middelsoort bruggen elk lang 45 m 1 idem lang 51 m, dan wel 6 zware bruggen a 32 m worden geslagen. Vervolgens worden de verschillende methoden van brugslag besproken, als uitbouwen van één oever uit (uitschuiven), verlengen door het voor den kop bijbrengen van drijvers (aandragen dek via het gereed zijnde brugdeel), verlengen door bijbrengen voor den kop van vlotten (met bijbehoorende bo venbouw), verlenging door invaren van complete brugdeelen en omzwaaien van het geheel nadat de brug langs den oever is voltooid. Voor elke methode en onderdeelen daarbij worden de ploeg- en totale sterkten zoomede de werktijden vermeld. Een stel duidelijke platen maakt den reeds zeer duidelijken tekst tot een practisch zakboek voor het bij de E. pontontreinen ingedeelde pionierperso- neel. W.

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 95