Lascy linksachterwaarts van Daun; blijkbaar dus een opstelling om FRIEDRICH te beletten Breslau en Schweidnitz te naderen, terwijl de Russen die plaatsen zouden innemen. En nu berekende FRIEDRICH de mogelijkheid om Daun vóór te komen door door te breken naar Jauer (midden tusschen Liegnitz en Striegau), dat 65 km. Z.O. van Bunzlau en 50 km. O. van Daun in Schmottseifen lag. Dat kon dus welal moest FRIED RICH Laudohn van wien hij niets wist wel buiten beschouwing laten. Den 9en Augustus marcheerde hij in dezelfde marschorde van 3 colonnes van Bunzlau af (3.00) naar Goldberg (40 km.; aank. 17.00) aan de Katzbach Z.W. van Liegnitz; en aan de overzijde van de rivier zag hij Daun's en Laudohn's colonnes bij Jauer. Er was nog voor 8 dagen brood bij de colonnes; de magazijnen waren in Schweidnitz en Breslau, wat nu FRIEDRICH verwachtte een aanval! Maar als die niet zou ko men, dan morgen weg naar Liegnitz, daar de Katzbach over, Leuthen, Breslau, bekend terrein en Hoera! En toen er inderdaad geen aanval kwam, ging FRIEDRICH op 10 Augustus te 5.00 langs de Katzbach naar Liegnitz; en, aan de over zijde, volgden Daun en Laudohn als trouwe compagnons, met Lascy's lichte troepen in FRIEDRICH's achterhoede. Men denke zich even in in de bittere gedachten van den ouden Leeuw, aldus begeleid door een meer dan driedubbele overmacht, die hem toch niet durfde aan te grijpen! In Liegnitz legering; en Daun en Laudohn idem aan de overzijde over een front van 15 km. langs den oever. Te 23.00 ging FRIEDRICH weer den marsch in, terug naar Goldberg (25 km.), waar hij bij 't aanbreken van den dag was en alleen Lascy aan de overzijde tegenover zich zag. Dus ging FRIEDRICH ook de rivier over naar Seichau, waarop Lascy snel verdween om met Daun en Laudohn terug te keeren; en zij ge drieën zich rondom FRIEDRICH opstelden. Den 12/13 Augustus te 20.00 weer terug de Katzbach over naar Goldberg en stroomafwaarts naar Liegnitz (aank. 12.00) in het oude kamp op de heuvelen Zuid van het stadje, welke tegenwoor dig „Siegesberg" heeten. En hier bleef de Koning 30 uren lang staan, tot 14 Augustus, 20.00 Daun was opgesteld rechts aan de overzijde van de rivier, Laudohn links voorwaarts aan de overzijde, O. van Liegnitz, en Lascy bij Goldberg, te zamen 90000 man tegen over de 30000 Preuszen; terwijl Soltikoff nog den generaal Czerni- schew met 24000 Russen ter versterking zond, al waren die nog een 60 km. verwijderd. En nu besloot FRIEDRICH om naar Glogau te gaan (100 km. N. van Liegnitz); in den nacht van 14/15-8-17'o0, te 20.00 werd afge marcheerd naar Pfaffendorf (iets N. van Liegnitz, aan de andere zijde van het Schwartzwasser) en daar het daglicht afgewacht; in 639

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 9