Westfront in 1918 doorgaans het geval is geweest. De organiek ingedeelde artillerie telt 3 af deeling en veld (75 mm) en één afdeeling houwitsers (155 mm) daaraan zijn toegevoegd een afdeeling veld van één der niet in voorste lijn optredende divisiën en een afdeeling „artillerie portée" (75 mm). In het geheel dus 5 afdeelingen 75 mm en één afdeeling 155 mm. C. De gegevens van den vijand, (zie schets achter dit artikel). De vijand heeft den O. oever van het kanaal bezetVénerolles en Etreux zijn tot steunpunten ingericht. Langs den oever van het kanaal staan posten op onderlinge afstanden van ongeveer 50 m enkele zijn met lichte mitrailleurs bewapend. Nabij den weg van Etreux naar Guise en in de lijn van de hoogtepunten 144 en 157 zijn schutterskuilen en stukjes loopgraaf ontdekt, welke wijzen op een verdediging in de diepte. Ook schijnt de W. rand van het complex Neuville-Dorengt ter verdediging te zijn ingericht. Blijkbaar zijn door den vijand geen draadversperringen aan gelegd vermoedelijk wegens gebrek aan materiaal. In den loop van de dagen, die aan de hervatting van den op- marsch voorafgaan, lijden de Franschen enkele verliezen ten gevolge van storende artillerievuren (waaronder met gasmunitie) en onregelmatige vuurstooten van mitrailleurs. Van tijd tot tijd wordt dit vuur door de Fransche artillerie beantwoord. D. Het terrein. Hoewel in het Sambre-Oisekanaal weinig water staat op enkele plaatsen is het zelfs geheel droogvormt het toch een belangrijke hindernis. Het is 16 m breed en 4 m diep uitgegraven de oevers zijn loodrecht en gemetseld. Ter plaatse van de sluizen, waarvan er zich een zevental in het divisievak bevindt, is de breedte 5 m. De bruggen zijn alle vernield. Het terrein op den W. oever van het in een ondiep dal liggende kanaal is iets hooger dan dat op den O. oever, waardoor van enkele punten op den W. oever een goed uitzicht in O. richting- bestaat, zelfs tot aan gene zijde van Neuville-Dorengt. Door het aanvalsterrein loopt een beekje, de Noirieux, dat echter een hindernis van geringe beteekenis vormthet is slechts 4 m breed en het water reikt er tot de knieën. Buiten de dorpen Etreux, Vénerolles en Neuville-Dorengt be staat het aanvalsterrein uit vlak en goed begaanbaar bouwland, waarop talrijke heggen, welke het uitzicht eenigermate belem meren. Tusschen Vénerolles en Etreux ligt een stuk open ter rein, dat nog kort te voren door de Duitschers als vliegveld werd gebruikt. 748

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 10