gestraft kon worden uitgebreid. (Zie A.T.V. II punt 122 (3) (5) Bij 6 R.I. was de frontbreedte per compagnie aanvankelijk dezelfdeechter was hier de sterkte der compagnieën kleiner. Aan het slagen van den overgang heeft dit blijkbaar toch niet in den weg gestaan. Het stranden van 6 R.I. na den overgang dient veeleer aan het falen van de samenwerking infanterie-artillerie te worden toegeschreven dan aan de geringe sterkte der infan terie. De mitrailleurs bij elk bataljon was een mitrailleur-compag- aiie ingedeeld werden over de infanterie-onderdeelen verdeeld; vele bevonden zich tijdens den aanval in voorste lijn (Zie A.T.V. II punt 139 (2) Tijdens den overgang stonden de meeste mi trailleurs op den W. oever in stelling, gereed om eiken vijandelij ken post, die het vuur zou openen de opstellingen dier posten waren te voren nauwkeurig verkend onder vuur te nemen (Zie ook A.T.V. II punt 163 (3) I. De overgang over het kanaal. Men zegt wel eens, dat een rivierovergang, mits verrassend en in breed front uitgevoerd en omstandig voorbereid, altijd slaagt. Bij den overgang over het Sambre-Oisekanaal werd aan deze drie voorwaarden voldaan (Zie A.T.V. II punten 211 en 212). De breedte van het front van overgang besloeg eenige divisie- vakken. De verrassing was, althans bij de 123e Divisie aanwezig. Nadat deze divisie reeds gedurende 9 dagen den W. oever had bezet zonder een poging tot overgang te ondernemen, was de waakzaamheid van de Duitsche bewakingsposten er waarschijnlijk niet beter op geworden. In ieder geval tastten de verdedigers omtrent den aan- valsdatum in het duister. Verkenningen, die hen daaromtrent zouden hebben kunnen inlichten, werden verhinderd door de aan wezigheid van de Fransche bewakingsposten op den W. oever. Aan de voorbereiding van den overgang was bij de 123e Divisie zeer veel aandacht besteed. Achter het front had de infanterie te zamen met de genie gerepeteerdde vijandelijke oever en de overgansplaatsen waren nauwkeurig verkend de artillerie was zorgvuldig ingeschoten de weg die de onderdeelen der infanterie moesten volgen naar de overgangsplaatsen was verkend en in het terrein aangeduid. (Zie A.T.V. II punten 219 (2) en 220). Bij de 46e (linker neven) Divisie was de voorbereiding van den overgang minder goed geweest. Daardoor gelukte de overgang niet heelemaal en waren onderdeelen van deze divisie genoodzaakt, in den loop van den morgen van den éden November van de over gangen bij Etreux in de strook van de 123e Divisie gebruik te maken 762

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 24