3. DE NAUWKEURIGHEID ONZER TOPOGRAFISCHE KAARTEN, x) door A. MOL, Kapitein Top. Dienst. Inleiding. Steeds menigvuldiger wordt de vraag opgeworpen„Aan welke nauwkeurigheids-eischen voldoen de gegevens op onze topogra- phische kaarten, o.a. welke resultaten mogen verwacht worden bij inpassing van afzonderlijke metingen in het geraamte der kaart, welke waarde kan worden toegekend aan de ligging der details, zooals wegen, kampongs, rivieren, enz., welke grens van nauwkeurigheid wordt bereikt voor het verticale verband, wat mag verwacht worden van de terreinvoorstelling in het algemeen, met welke nauwkeurigheid zijn de vele ruggen, ravijnen, neuzen en toppen opgemeten en op de kaart ingeteekend enz.' Het is vanzelfsprekend, dat een klemmender worden dezer vra gen direct verband houdt met de meer technische vervolmaking der hulpmiddelen bij de verschillende wapens, waarbij in hoofdzaak gedacht moet worden aan de artillerie (kust- en luchtdoelartil lerie zoowel als veld- en bergartillerie) en de infanterie (mitrail leurs) Echter zal een antwoord mede van zeer groot belang blijken te zijn voor hen, die zich veelvuldig op onze kaarten dienen te oriënteeren, omdat het inzicht in de topographische kaart daardoor wordt verhoogd, hetgeen een oriënteering vereenvoudigt. Het is natuurlijk niet doenlijk, elk op de kaart voorkomend detail aan een nauwkeurigheidsonderzoek te onderwerpen. Wel echter is het mogelijk, door het geven van meer inzicht in het tot stand komen eener topographische kaart, althans meer dan Met 6 figuren opgenomen achter in dit nummer. Het artikel beoogt de practisch bereikte nauwkeurigheid der opname en kaarteering te geven, in hoofdzaak verband houdende met de militaire eischen, welke aan de kaart worden gesteld en heeft daarom nagenoeg uit sluitend betrekking op de militaire bladen van Java en Madoera, schaal 150000 (125000)In hoeverre deze nauwkeurigheid ook geldt voor het overig kaartenmateriaal van onzen Archipel, samengesteld op verschillende schalen, blijft hier buiten beschouwing. 764

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 28