nauwkeurigheid, welke, na reductie tot het horizontale vlak (zee niveau) bij deze meting wordt bereikt, komt tot uiting in de ver schillen die de 4 metingen onderling vertoonen. Zoo werd bij de basismeting te Padang, in 1927 uitgevoerd, een nauwkeurigheid bereikt van rond één negenmillioenste van de relatieve lengte der basis. De totale lengte bedroeg ongeveer 4 kilometer, de metingen gaven onderling slechts een verschil te zien van 0,4 millimeter, een bedrag, dat voor zich zelf spreekt. Ik sprak hier over relatieve lengte; het is zaak over het begrip relatief even uit te weiden, teneinde mogelijke foutieve conclusies tegen te gaan. Elke gemeten grootheid, hetzij lengtewaarde of hoekwaarde, zal in verband met instrumentfouten, waarnemings fouten, persoonlijke fouten van den waarnemer, e.d. steeds behept blijven met verschillen ten opzichte van de ware waarde der lengte of hoek. Niettegenstaande de meest doelmatig samengestelde meetprogramma's en uitgedachte rekenmethodes zal het eind resultaat een verschil vertoonen met de ware grootheid. Weliswaar kunnen wij deze verschillen, juist door het gebruik dier geëigende meetprogramma's en rekenmethodes beperken, zelfs tot minimale waarden terugbrengen, maar de ware waarde der grootheid zullen we nimmer kunnen bepalen, wel de meest waarschijnlijke waarde. Onder relatieve lengte, grootte, e.d. dient nu te worden verstaan, de door ons verkregen resultaten. Het zal begrijpelijk zijn, dat de afwijkingen t.o.v. de ware grootheden zeer klein zullen zijn en practisch kunnen worden verwaarloosd. In het vervolg van mijn beschouwing zal het woord relatief dan ook niet meer worden gebruikt, al dient voor oogen te worden gehouden, dat elk resul taat berustende op metingen slechts relatieve waarde heeft. Het onderwerp „basismeting" is hier slechts vluchtig behandeld, omdat het voor het doel van dit artikel verder van geen betee- kenis is. De gemeten basis nu wordt door middel van een basisnet (fig. 4) overgebracht op de le primaire zijde. Dit geschiedt door hoek metingen, waarna met behulp dier hoeken en de gemeten basis, de lengte wordt berekend. Deze hoekmetingen hebben plaats met een Groot Universaal- instrument, waarbij aflezing tot op 1 secunde, en schatting tot 0,1 secunde mogelijk is. Niettegenstaande ook hierbij een bijzonder meetprogramma wordt gevolgd, zal de nauwkeurigheid bereikt bij de basismeting, voor de le primaire zijde reeds zijn teruggebracht tot 1/500000 k 1/300000 der lengte, waaruit voor die zijde, welke in het gunstig ste geval slechts zevenmaal de basislengte kan zijn, al direct een fout voortvloeit van 6 a 10 cm. Op deze zijde nu wordt verder het primaire net opgebouwd. Al onmiddellijk ligt een conclusie voor de hand. Door de onvermij delijke meetfouten zal de fout in zijdelengte meer en meer toene- 769

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 33