met 8000 man achter de 40000 Russen aan. Platen deed dit werk wonderlijk goed den 15 September vernielde hij het groote ambu lante magazijn der Russen aan de Poolsche grens, maakte daarbij 1845 gevangenen en 7 vuurmonden buit, verbrandde daar bis cuit- en hooimagazijnen, en uniformopslagplaatsen, zoodat Buttur- hn hard naar huis moest hollen, wilde hij niet van kommer omko men. Waarop Platen, 's Konings bedoelingen,, radende, eigener initiatief doorging naar het belegerde Kolberg aan de Oostzeekust, waai hij 25 September aankwam en op de belegeraars insloeCT. Doch toen Butturlin met zijn 40000 man achter hem aankwam moest hij toch wijken zoodat ten slotte de belegeraars met niet minder dan 40000 man werden versterkt. Maar toch hield het uitgehongerde en totaal plat geschoten plaatsje het nog tot 16 De cember uit, alvorens het moest capituleeren. FRIEDRICH bleef 14 dagen in Bunzelwitz en was 26 September op weg naar Neisze om Laudohn's terugweg naar Bohemen te bedreigen. Maar Laudohn was geen Daun En vóór FRIE DRICH er iets van wist, had Laudohn van Glatz uit Schweidnitz ovei vallen en in 3 uren genomen. Laudohn verloor daarbij 1400 man, maar maakte het geheele garnizoen krijgsgevangen en een groote buit o.a. 240 vuurmonden, massa's geweren en munitie enz enz. Een harde klap voor FRIEDRICH Het zonderlingste vak het geval was echter, dat Laudohn een ernstige vermaning ontving voor de uitvoering van een krijgskundige operatie, welker uit- oering hem niet door den „Hof-Kriegesrath" was bevolen u ®ac^sen hadden Prinz HEINRICH en Daun, beiden harts tochtelijke vereerders van de manoeuvreertactiek, hun veldtocht geruischloos gevoerd en beëindigd. O. Het oorlogsjaar 1762. Einde van den zevenjarigen oorlog. Voor FRIEDRICH zag het er bij de jaarwisseling '61/'62 som- bei der uit dan ooit. De Russen in Pommern en Ostpreuzen de Oostenrijkers in Sachsen en een deel van Silezië. Aan troepen nog maar 60000 man 25000 bij Prinz Heinrich, 5000 tegen de Zweden en de rest bij hem in Silezië. De Engelsche subsidie door Pitt s val in gevaar gebracht. Maar ook de vijand was uitgeput. Frankrijk was bankroet en een hongersnood nabij Oostenrijk straatarm, en moest 20000 man uit zijn leger ontslaan uit geldgebrek. De oorlog moest ten einde loopen cnSk weder had FRIEDRICH vóór de opening van den veldtocht bOOOO nieuwe manschappen in het veld, zoodat hij zelf 70000 man kon nemen om Schweidnitz te heroveren en er 40000 kon afzon deren voor Sachsen en nog 10000 tegen de Zweden. Er was echter inmiddels licht in de duisternis gekomen Op den 5 Januari 1762 overleed te St. Petersburg de Czarina ELISA- 741

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 3