verschil en de invloed daarvan, nader in beschouwing te nemen in verband met de hierna te noemen feiten. Eerstens moge dit tijdsverschil van een viertal jaren tusschen de invoering en de uiteindelijke toepassing van een nieuw wapen of strijdmiddel, in eerste instantie een NADEEL schijnen, doch bij nadere beschouwing zal men het met mij eens moeten zijn, dat dit schijnbare nadeel in dit speciale geval geheel overschaduwd wordt door zeer groote, en zeer reëele VOORDEELEN, welke juist door dat verloop van een viertal jaren, verkregen werden. De voordeelen van deze omstandigheid zijn in het kort a) Theoretisch kon de troep zich door middel van de door gesneden offensieve granaat en de met behulp van aanschou welijke toelichtingen, gehouden theorieën aan de hand van dit doorgesneden model, geheel vertrouwd maken met de wer king, inrichting en technische eigenschappen van deze hand granaat. b) Practisch kreeg de troep ruimschoots de gelegenheid om zich de noodige bedrevenheid in het gebruik en het werpen van deze handgranaten eigen te maken, door de ingevoerde excer- citie-handgranaten. Deze excercitie-granaten toch leenden zich door vorm, gewicht en uiterlijke samenstelling, welke een natuurgetrouwe nabootsing waren van die der scherpe handgranaten, bij uitstek voor de practische toepassingen van het theoretisch in het voorschrift behandelde. Alle verrich tingen, weke bij de scherpe granaat noodig zijn vóór en tijdens het werpen, konden zonder meer ook bij de excer citie-granaten worden onderwezen en uitgevoerd. (Plaatsen van den detonator, spannen van de uitwerp-veer, lostrekken van den veiligheidsband, enz.). Bovendien kreeg de troep, door de wijze, waarop de eischen in het voorschrift zijn ge formuleerd, de volle gelegenheid om ook zónder gebruik van scherpe granaten de aanmoedigingen te verwerven met alle daaraan verbonden voordeelen voor den man. Gedurende een viertal jaren hebben bovengenoemde factoren in de practijk den toets gevormd zonder welke geen enkel voor schrift of reglement volmaakt kan worden genoemd, en wanneer wij thans nagaan, in hoeverre die toets is doorstaan, zoowel door het voorschrift in zijn oorspronkelijken vorm, als door de hand granaat zelve, dan kunnen wij het er allen over eens zijn, dat BEIDE in alle opzichten aan de gestelde verwachtingen hebben voldaan. Dat na vier jaren practische toepassing, in welk tijds verloop herhaaldelijk over dit onderwerp van gedachten is ge wisseld en wenken en beschouwingen uit de practijk van ver schillende zijden het licht hebben gezien, de offensieve hand granaat zelve GEHEEL ONGEWIJZIGD is gebleven, terwijl het betrekkelijke voorschrift slechts eenige ondergeschikte aanvul- 784

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 48