Men late zich vooral niet te spoedig afschrikken door lichte ongemakken van den werper na het werpen; bij een juiste onder richt-methode hoeft men zich daarover niet ongerust te maken, trouwens, deze komen even goed voor bij het onderwijs in den „bowler-worp" en behoeven in het geheel geen aanduidingen te vormen voor kwetsuren van ernstiger aard. Zeer verheugd was ik in het Mei-nummer een pleidooi aan te treffen ten gunste van den steenworp, te meer, waar dit pleidooi verscheen van de hand van den ontwerper van onze offensieve handgranaat, die dus zeer zeker als terzake deskundig mag wor den aangemerkt, gezien zijn veel langduriger en veel omvangrij ker ervaring op dit gebied, dan van mij kan worden verwacht. Ik hoop dan ook mèt hem en van harte, dat e.e.a. tenslotte aan leiding moge vormen tot een herziening van de desbetreffende wijziging en dat de goede, oude steenworp in ons voorschrift moge worden opgenomen, al ware het slechts dat de toepassing er van „naar verkiezing" worde toegestaan En hiermede stap ik af van het onderwerp „steenworp" om over te gaan naar iets anders. Het heeft mij altijd bevreemd, waarom er bij de Afdeelingen Mitrailleurs en Infanterie Geschut zoowel wat organisatie als wat bewapening betreft, NIET gerekend is op een toebedeeling van offensieve handgranaten aan het personeel. Waarom eigenlijk niet Wij hebben wèl excercitiehandgranaten en een doorgesneden model voor het houden van theorieën, wij moeten wèl de vaardigheid in het werpen onderhouden en houden ieder jaar trouw de examens en her-examens voor granaatwerpers le klasse, maar het werpen met de scherpe granaten is voor ons niet weggelegd, althans, er is geen enkele bepaling te vinden, wel ke voor ons een verbruik van scherpe handgranaten wettigt. Is dit een omissie, of is dat met bepaalde bedoeling zoo geschied Dit laatste nu lijkt mij niet erg aannemelijk: immers, al zullen de mitraillisten in de werkelijkheid ook nimmer daadwerkelijk deel nemen aan een aanval op een vijandelijke stelling, zooals de infan terie dat doet, zoo vormt toch even goed voor ons de offensieve handgranaat een machtig middel, om in vóórkomende gevallen een aanvaller die ons wat te dicht op het lijf wil komen, tot andere gedachten te brengen (b.v. wanneer een vijandelijke afdeeling onze eigen opstelling tracht te besluipen, omtrekken of aan te vallen). Ik kan mij n.l. zeer goed voorstellen, dat een kleine afdeeling van den vijand, er ondanks de getroffen veiligheidsmaatregelen, of misschien door een of andere nalatigheid in dat opzicht onzerzijds, hetgeen in de werkelijkheid heusch wel eens zal vóórkomen, er op de één of andere manier in slaagt, om ongezellig dicht bij onze mitrailleur-opstelling te komen en dan een overrompeling uit voert. Ik geloof, dat in zoo'n geval een begroeting met eenige handgranaten, voor dit doel speciaal gereedgelegd in of nabij de opstellingsplaats, oneindig veel meer effect zal sorteeren dan een 788

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 52