sterk draaiende beweging om haar lengte-as. Afhankelijk nu van de wijze waarop men de granaat in de hand neemt, is die draai ing afrollend dan wel oprollend voor den veiligheidsband. Die draaiing nu is bij den steenworp veel minder en daardoor komt daarbij een te snel afrollen van den veiligheidsband niet of weinig voor, ook zelfs bij z.g. afrollend werpen. Door het nemen van enkele vergelijkende proeven kan men zich daarvan gemak kelijk zelf overtuigen. Tenslotte iets over de door mij bijgewoonde werp-oefeningen zelve. Voor het eerst hoorde ik den daverenden knal en zag ik de dichte, zwarte rookzuil, welke bij het detonneeren ontstaat en ik moet zeggen, dat de „Gesamteindruck" daarvan geweldig is en intimideerend werkt. Waar ik eenige foto's wilde maken, ging ik op een meter of 12 van de doelen af staan, en zelfs op zoo'n afstand is de knal buitengewoon onaangenaam. Het lijkt mij hoogst on gezellig om zoo'n ding op een paar meters afstand mee te maken op het moment, dat-ie „uit z'n vel springt", en ik heb er thans eenig idee van gekregen, wat men onder „moreele uitwerking" van onze granaten verstaat. Als doelen werden eenige mans-hooge poppen gebruikt, vervaar digd van zakkengoed, opgevuld met zaagsel, en geplaatst op een afstand van ongeveer 25 meter. Op deze doelen werden door ver schillende werpers in totaal 36 granaten geworpen, waarbij er twee (zegge en schrijve: TWEEdirecte voltreffers konden worden geboekt! Leve de steenworp! Van de granaten, welke óm en nabij de doelen terechtkwamen, trokken de met zaagsel gevulde poppen zich niets aan; één granaat viel op ongeveer 1 meter vóór een pop, welke door de luchtdruk een tweetal meters werd weggeslingerd. Bij de voltreffers, waardoor de poppen ongeveer ter hoogte van de buik werden geraakt, waren deze doelen meteen „afgevoerd" en als zoodanig niet meer bruikbaar, daar ze totaal uit elkaar geslagen waren; hiermede wordt wel zeer duidelijk het belang van een juistheidsworp gedemonstreerd! Overigens spreken de foto's voor zichzelf; één der opnamen betreft een op het water geworpen granaat (in een kali), waarbij de detonatie plaats had onmiddellijk bij het aanraken van het wateroppervlak. Dit bewijst wel zeer duidelijk de groote gevoelig heid van de schok-inrichting. Tenslotte werd bij duisternis een granaat op ongeveer 15 meter afstand op een grasveld geworpen, ten einde de manschappen het licht-effect en de vlam bij het detonneeren te toonen. Ook hiervan heb ik een foto genomen, welke uit den aard der zaak weinig te zien geven kan; toch is het vlamverschijnsel nog zóó lichtsterk, dat er een indruk van op de gevoelige plaat kon worden vastgelegd. Overigens is deze foto slechts curiositeitshalve bijgevoegd. 793

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 57