En dus begon FRIEDRICH zijn zevenden veldtocht met heel wat beter vooruitzichten, dan bij de jaarwisseling was verwacht. Daun was dit jaar weer Opperbevelhebber, met Laudohn, wien Wien zijn onbevolen inneming van Schweidnitz nog niet vergeven had, onder zijn bevelen. In Sachsen had de Prinz VON STOL BERG de leiding over het Reichsarmee, gesteund door 35000 Oostenrijkers. FRIEDRICH, die Daun op 9 Mei in Silezië zag komen en hem al op 16 Mei in beweging zag gaan naar Schweidnitz, deed alsof hij niet bestond. In feite wachtte hij op de 20000 Russen onder Czernischew, die tegen eind Juni verwacht werden. En na de aan komst der Russen werden de zaken dadelijk stevig aangepakt, zoodat Daun snel naar het hooge terrein bij zijn bergpassen terug keerde, waar hij moeilijk te benaderen was. Het eenige wat FRIE DRICH kon doen en dan ook niet naliet, was een groep van 500 Kozakken met wat lichte troepen onder Generaal Wied Bohemen in te sturen, tot Prag toe, om de Oostenrijkers ook eens van die actie, welke Preuszen met Oostenrijks instemming zes jaren lang had moeten verduren, te laten genieten wat natuurlijk mi in Wien een luid gejammer teweegbracht. Eén groote slag kwam er nog in dezen oorlog, welke ten slotte over Silezië's lot beschikte, n.l. de bestorming van de Hoogten van Burkersdorf, Daun's schier onneembare heuvelstelling een schitterend wapenfeit, dat ten gevolge had, dat Daun 21 Juli 1762 Silezië eens en voor altijd verliet. Bij dezen strijd deed zich een interessant voorval voor, dat ik nog even zal vermelden. Toen FRIEDRICH's aanvalsplan op Burkersdorf gereed was om in uitvoering te gaan, kwam in den middag van 17 Juli Czernischew bij den Koning met de mededeeling „Er is revolutie in St. Peters burg, de Czaar is onttroond, en de Czarina beveelt mij onmiddellijk terug te keeren." 743 Het bevel dat Czernischew had ontvangen luidde als volgt „Le Comte Czernycheff a ordre de déclarer formellement au Roi de „Prusse que S.M.I, désire d'employer toutes sortes de moyens pour „procurer une paix générale en Europe et est intentionnée d'accomplir „celle qui a été récemment conclue avec S.M. Prussienne, aussi long- „temps que le Roi ne lui donnera pas raison de la rompre que le „bien de Son Empire demande que lui, Comte de Czernycheff, retour- „ne avec tout son corps de troupes en Russie. Si le Roi tentait de s'op- „poser au dit retour, le Comte de Czernycheff a ordre, de se_ joindre „a l'armée ou au corps le plus proche des troupes de S.M. l'Impératrice- „Reine." (Dit laatste gedeelte „Si le Roi tentait" voegt ge U maai bij Daun, was Czernischew zoo verstandig om maar niet aan FRIE DRICH mede te deelen. En toen de Koning dan ook tegenover dit bericht met een zeer gematigd tegenvoorstel kwam, had Czernischew de tact om daarop in te gaan. Bernhardi II, blz. 553.

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 5