benutten, niet kan worden gewacht op een perfect verbindings stelsel, wellicht zelfs zonder verbindingen zal worden gehandeld. Ook dan kan de infanteriecommandant bij goede waarnemings mogelijkheden zijn invloed op den loop van het gevecht uitoefenen door vuurvereeniging der artillerie op bepaalde aanvalsdoelen. Zulk vuur moet dan ook voor de betrokken infanterie-onderdeelen het teeken zijn voor den aanval op die doelen. (Rendulic. Die Durchführung des Angriffes. Mitteilungen. Sept-Oct. 32). Nu staat hieromtrent bij de voorgenomen vuren reeds een en ander aangegeven. Punt 136 (3) luidt: „In overleg met den betrokken artilleriecommandant stelt de infanteriecommandant vervolgens de doelen, de tijdstippen en den duur van de achtereenvolgens af te geven artillerievuren vast en doet hiervan mededeeling aan zijn ondercommandanten, opdat de voorste troepen nog tijdens of onmiddellijk na het vuur hun voor- waartsche beweging kunnen voortzetten". Om aan een leemte te gemoet te komen zou een nieuwe zin snede (6) kunnen worden toegevoegd (6) „Ook zullen niet te voren bekend gemaakte vuren onver wijld door de infanterieafdeelingen, die daartoe in de gelegenheid zijn, worden uitgebuit." Men zou hier tegen in kunnen brengen, dat het toch zoo van zelf spreekt. Wat heeft men aan artillerievuur, wanneer het niet on middellijk wordt benut Toch is men hier in den Eur. oorlog dikwerf in te kort geschoten. Wij halen bv. aan hetgeen Maj. Dr. F. Franck schrijft in „Einzelfragen zur Gefechtsausbildung. Mitteilungen Sept. 33 blz. 700 „Mit dem Beginn des Artilleriefeuers musz auch die Infanterie anfangen, bis auf Sturmentfernung heranzugehen. Die Artillerie feuert nicht, solange die Infanterie nicht zum Vorgehen bereit ist, denn so lange bedarf sie keiner Unterstützung. Die Infanterie darf aber, werm sie der Artillerie einmal mitgeteilt hat, dasz sie zum Vorgehen bereit sei, nicht zögern, die Bewegung an zu treten, sobald die eigene Artillerie das Feuer eröffnet hat. Im Weltkriege sind noch im Jahre 1916 manche Angriffe daran gescheitert, dasz die Infanterie wahrend der ganzen Dauer einer ausgezeichnet wirksamen Artillerievorbereitung in ihrer Bereitstellung ver- harrte und erst zum Angriff vorbrach, als die Artillerie schon das Feuer verlegte. Jetzt konnte aber die immer noch einige Hundert Schritte betragende Entfernung bis zum Feinde nicht so schnell überwunden werden, so dasz dieser, schon schwer erschüt- tert, doch wieder Zeit fand, sich aufzuraffen und seine zerschos- senen Stellungen zu besetzen". „Die Infanterie musz das unbegrenzte Vertrauen haben (das allerdings nicht enttauscht werden darf) dasz das Feuer wirklich vereinbarungsgemasz verlegt werden wird und musz in diesem 799

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 63