merkt, dat deze voorbereiding een geheel onnoodige bezigheid is, als men het doel ziet. In plaats van langdurig rekenen met veel kans op fouten, bepaalt men de vuurgegevens in zeer korten tijd, door middel van enkele schoten. Indien de organen van den waarnemingsdienst behoorlijk zijn geoefend en uitgerust, zal dan ook de artilleriesteun meer dan in vlak terrein tot zijn recht komen. „Herhaaldelijk zal de artil lerie, zoowel in den aanval als in de verdediging de infanterie met haar steun kunnen voorkomen". De aangehaalde woorden geven meteen de gewenschte redactie aan voor punt 246 (3). Wil men ze verder verduidelijken, dan zou men nog kunnen toevoegen „In den aanval zal zij somtijds door eigen waarneming de infanterie den weg kunnen banenin de verdediging zullen de waarnemers veelal het zwaartepunt van 's vijands aanval eerder onderkennen dan de lager opgestelde infanterie en daarop het artillerievuur kunnen concentreeren". Ondoorschrijdbaarheid van vuur. 4. (1) Bij het organiseeren van de verschillende' vuren moet gestreefd worden naar een ondoor- schrijdbaar vuurscherm van inf. vuur, enz. Aanh., G. V. I. Bekend is, dat in terrein, dat geen gedekte naderingsmogelijk heden biedt, mitrailleurvuur ondoorschrijdbaar is. Met artillerie vuur is dat evenwel niet het geval. Wel zijn er uit den bewe gingsoorlog voorbeelden bekend, dat de verplaatsing van heele regimenten door art. vuur is belet, maar toen manoeuvreerde men nog in vormen, die thans tot de geschiedenis behooren, Ziehier een der voorbeelden: Op 25 Augustus 1914 staat een afdeeling van het 32e reg. art. in stelling bij Saint-Jean de Buzy in Lotharingen. Commandant Müller ziet een heel regiment ten aanval schrijden en opent granaatkartetsvuur op 2800 m. Het regiment vloeit in wanorde in het bosch terug. Een tweede en derde regiment van de 33e Duitsche reserve divisie ondergaan hetzelfde lot. Verschoten waren 1000 prejectielen, in hoofdzaak granaatkartetsen. Naar schatting lagen 1000 dooden en gewonden op het gevechtsveld.. Wij willen er ook gaarne een voorbeeld uit den stellingoorlog tegenover stellen, ontleend aan R. A. Nov. 30 blz. 465 Le combat de Schönholz. 7 Nov. 17. Deze actie betreft niet een der groote doorbraakpogingen,, maar geldt slechts een onderneming op kleinere schaal ter verbetering van het front. Bij de artillerie voorbereiding waren de voorste troepen teruggetrokken met het oog op den korten afstand der beide partijen. Om 14 uur was 802

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 66