op de beschikbare hoeveelheid geschut en munitie niet kunnen bereiken". Wanneer men het doel ziet, is de kans op resultaat gunstiger. Vandaar de restrictie „veelal". Punt 61 b handelt over neutraliseerende vuren. Hierbij wordt gesproken van een „geringe hoeveelheid munitie". Wij kunnen de hoeveelheid, die er toe benoodigd is, bv. 72 schoten per minuut per 600 m front, ternauwernood gering noemen. Wij veronder stellen een drukfout en dat gelezen moet worden „geringer", nl. geringer dan bij de vuren sub a. Decentralisatie. Wij willen dit citaat, ontleend aan R. A. Febr. 1930, l'artillerie dans 1'offensive en guerre de position, (vertaald door Brunet en Aizier) en handelende over begeleidende batterijen of batterijen ondergeschikt aan infanteriecommandanten in voorste linie, gaar ne vervolgen. „On fut souvent redevable a ces batteries d'avoir empêché l'arrêt de la progression de l'infanterie. Elles ont accompli, au cours de cette guerre, des actions d'éclat que l'on peut comparer aux plus brillants faits d'armes de l'histoire. Avancant sans repos sur les talons de l'infanterie, elles prirent part au combat rap- prochégrace a elles la victoire s'attacha a nos drapeaux. Leurs pertes en officiers, sous-officiers et hommes de troupe sont d'une éloquence qui convainc". Van die heldenfeiten, die voor het grijpen liggen willen wij er gaarne één kort verhalen, maai- kiezen er dan liever een uit den bewegingsoorlog. Op 6 September 1914 komt de derde batterij van het 19e regi ment artillerie, gecommandeerd door It. Bauer, open in stelling tegen het op 600 m afstand gelegen Clos-le-Roi. Stuksgewijze wordt in galop opgereden, dwars tusschen de eigen infanterie en onder een hagelbui van geweervuur. Zoodra een stuk in stel ling is, wordt onverwijld snelvuur afgegeven op den tegenover- lïggenden vijand. Hoewel een derde van het personeel buiten gevecht gesteld is door artillerie en infanterievuur en bedreigd -door infanterie-aanvallen, weet de batterij zich te handhaven en opent het débouché uit het Forêt du Gault, dwingt den vijand het veld te ruimen, waar de divisie den geheelen dag vruchteloos om gestreden had. Is dit succes te duur gekocht? Moeten wij dergelijke prestaties schuwen, omdat wij zoo weinig artillerie hebben Is ook de artillerie er niet om te vechten 804 La progression rapide de ces batteries était d'une importance décisive. Bruchmiiller.

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 68