nog goed is te overzien dan wel een volgen met batterijen noodig is. Hij ondervindt het aan den lijve. Het oude G. V. Mob. A. liet die beoordeeling dan ook voor namelijk over aan den commandant van het betrokken artillerie onderdeel. Indien de afstand tot de eigen infanterie te groot werd, stelde hij zelf voor van stelling te veranderen of deed dit eigener initiatief. Dit lijkt ons juister, omdat men een hoogere instantie niet moet bezwaren met zorgen, die de lagere zelf moet kunnen beoordeelen. Deze werkwijze liet ook een behoorlijke speling toe. Men noemt dit veelal in de literatuur, dat de art. cdt. (afd. cdt.) zijn onderdeelen (batterijen) aan den lossen teugel voert. Dit vormt een zeer gangbaren tusschenvorm van centralisatie en de centralisatie. Het voorkomt, dat men van een uitzondering (zij het een veelvuldig voorkomende) een regel gaat maken. Wij zouden derhalve punt 144 wel ruimer gesteld willen zien en vanaf „waarborgen" willen lezen „kan het gewenscht zijn deelen van de beschikbare artillerie tijdig onder de bevelen, enz.". Er waren nog bij te voegen (2) „Onder bepaalde omstandigheden kan zulks ook op initiatief van lagere commandanten geschieden". Zelfbewuste commandanten, steeds bereid om verantwoorde lijkheid te dragen, zullen als de gevechtsomstandigheden het eischen, wel uit zichzelf onderdeelen hunner artillerie naar vroen doen snellen, ook zonder dat zulks in het reglement staat voor geschreven. De doorsnee heeft in het algemeen een voorschrift noodig om hem de noodige impuls te verleenen. ORGAAN N.I.O.V. Het Mei-nummer, dat met een voorwoord van Z.E. Luitenant-Generaal J. C. Koster opent, geeft een uitvoerig verslag van de XXste Jaarvergadering (23 en 24 Mei 1935), van de excursie naar de Projectielfabriek en de Pyro- technische Werkplaats en van den op 25 Mei in de Sociëteit Concordia te Bandoeng gehouden zeer geslaagden feestavond. In „20 Jaren N.I.O.V." wordt een geschiedkundig overzicht gegeven van de wording van de N.I.O.V., gevolgd door een overzicht van hetgeen door de N.I.O.V. sedert de oprichting is bereikt en waarvoor met succes actie werd gevoerd. Een en ander is samengevoegd in de groepen a) Verbeteringen en maatregelen van ideëelen en algemeenen aard. b) De door de zorg van de N.I.O.V. uitgegeven brochures en boekwerken. c) Maatregelen tot positieverbetering in het algemeen. d) Maatregelen tot positieverbetering voor bepaalde categorieën van offi cieren. e) Maatregelen tot positieverbetering bij verblijf buiten Ned.-Indië. f) Pensioenen, Weduwen- en Weezenfonds en Levens- en ongevallenver zekering. g) Verbeteringen van bijzonderen of tijdelijken aard. Het goed-verzorgde jubileumnummer besluit met de gebruikelijke rubriek „Veranderingen". v. V. 806

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 70