in dan winter gemakkelijk warm te houden, en in den zomer koel. Een tent is in den winter ijskoud, bij zonbestraling ondragelijk warm. Men vergete niet, dat bij een actie de operateur en zijn personeel uren achter elkaar bezig zijn, dus een te hooge of te lage temperatuur zeer hinderlijk voor hun uithoudingsvermogen zal zijn. Een zeer belangrijke factor voor eene operatiekamer is haar bodem. Zoo mogelijk kieze men een steenen vloer, of op zijn minst een vloer, die met planken bedekt is. Een aarden bodem veroorzaakt stof, als hij droog is, en wordt door de chirurgische werkzaamheden na korten tijd vuil en modderig, wat in verband met de noodzakelijke asepsis niet toelaatbaar is. Een ander probleem is de verlichting. Electrisch licht, hetwelk in vredestijd de natuurlijke lichtbron voor een operatiekamer is, is in oorlogstijd meestal een onbereikbare luxe. Wij hebben ons in den grooten oorlog met petroleumlicht en vooral acetyleengas- lampen beholpen. In Indië zal de stormking (benzinedrukhcht) wel de gegeven verlichting zijn, gecombineerd met electrische handlampen. Zooals boven vermeld, kan en moet een veldinstrumentarium zeer eenvoudig zijn. Veldoperaties zijn spoedoperaties. In hoofd zaak komen bloedstelpende operaties, trepanaties en tracheo- tomieën,2) buikoperaties en amputaties in aanmerking. Long operaties eischen een grooter instrumentarium (overdruk), borst verwondingen kunnen ook meestal conservatief met succes be handeld worden. Een Röntgentoestel, dat vooral bij borstverwondingen haast on misbaar is, kan in een mobielen oorlog bij den tegenwoordigen stand van de techniek niet meegenomen worden. Wij hebben aan het Russische front daarom van dit waardevolle hulpmiddel af stand moeten doen. In den stellingoorlog (Isonzofront) werd aan onze operatieafdeeling echter dadelijk een röntgenafdeeling toe gevoegd, die onder leiding van een röntgenoloog met ondervin ding (Prof. Lenk) stond. Het röntgentoestel werkte met een sta- bielen benzinemotor, zooals die kort geleden nog voor de rönt genafdeeling in Koetaradja gebruikt werd. Het heele instrumentarium werd in een paar aluminiumdoozen verpakt, die uit de reglementaire velduitrusting genomen waren De deksels der doozen werden voor het uitkoken der instrumenten gebruikt. Verder was nog een Schimmelbusch-sterilisator aan wezig, die met een Primuskoker verwarmd werd. Operatiej assen en -doeken waren in beperkt aantal voorradig en werden op de Schimmelbusch met stoom gesteriliseerd. Een zeer belangrijk vraagstuk waren de gummihandschoenen. Rubber was een zeer 809 b opening der schedelholte. 2) opening van den luchtpijp boven of onder de schildklier.

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 73