kostbaar artikel voor de centrale mogendheden en steriliseeren door warmte kwam daarom voor de handschoenen niet in aanmer king, omdat zij hierdoor te gauw stuk gaan. In opdracht van mijn chef, Prof. Demmer, heb ik een methode gezocht, die een goede sterilisatie van de handschoenen verzekerde, zonder dat hun levensduur door warmte verkort werd. De methode is vastgelegd in een publicatie „Handschuhsterilisation im Felde" en wordt nu nog met succes aan de Weensche hospitalen toegepast. Om te opereeren heeft men echter niet alleen instrumenten en licht noodig, maar ook een tafel. Als operatietafel werd door ons het Oostenrijksche veldmodel gebruikt, dat klein opvouwbaar is en een goed te gebruiken operatietafel geeft. Een dergelijk model heb ik naar Indië meegenomen en, na aanbrengen van kleine veranderingen, nog altijd in gebruik. De afbeeldingen 18 geven een goed denkbeeld van de verschillende gebruiksmogelijkheden, die deze tafel toestaat. Belangrijk is de Trendelenburgstand en verder de combinatie met een vastschroefbaren bekkensteun tot extensietafel voor bekkenverbanden en gipsverbanden aan de onderste extremiteit. Vooral deze combinatie is uiterst belangrijk voor het opereeren en verbinden van gecompliceerde fracturen. De beenhouders, die op afb. 2 te zien zijn, werden door de firma Esterlus in Weenen, die ook de tafel maakt, op mijn aanwijzing aangebracht. In de oorlogsuitrusting van het Oostenrijksche leger waren beenhouders niet opgenomen, doch deze zijn bij urologische operaties en eventueel bij gynaecologisch ingrijpen, dat ook in het gebied van actie kan voorkomen, hoog noodig. De burgerbevolking blijft in het algemeen ook bij een actie op haar plaats wonen, als zij niet met geweld geëvacueerd wordt. In zoo'n geval is de mili taire chirurg verplicht, aan de burgerbevolking hulp te verleenen en dus ook aan vrouwen. De vermoeide en meestal hongerige soldaat heeft niet veel verdoovende middelen noodig, om in aan anaesthetischen of nar- cotischen toestand te komen. Aether, het nog altijd souvereine narcoticum van de vredespraktijk, is voor het gebruik te velde wegens de groote hoeveelheden, die noodig zijn, de vluchtigheid en het gevaar van ontploffing practisch niet bruikbaar. Onze afdeeling werkte daarom uitsluitend met chloroform, dat bij veldsoldaten, dus jonge en gezonde menschen, gegevenkon worden, zonder de ge vaarlijke complicaties te veroorzaken, die dit middel zijn slechten naam hebben gegeven. Het is zelfs mogelijk, een analgetisch sta dium met enkele druppels chloroform te bereiken. Deze roes lijkt veel op de klassieke cloraethylroes en veroorzaakt ook geen lange nasiaap. De moderne intraveneuse of rectale narcotica zijn veel te ingewikkeld in gebruik, hun doseering te tijdroovend en hun na- slaap te lang, zoodat zij voor de oorlogschirurgie niet in aanmer king komen. Hoe noodig de mobiliteit en beperktheid van het materiaal in 810

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 74