den oorlog was, hebben wij verscheidene keeren moeten ondervin den. In een bewegingsoorlog kan het gebeuren, dat het front in korten tijd uitgebreide veranderingen ondergaat. Heeft zich de operatieafdeeling op een bepaald tijdstip gedurende een gevecht eenige kilometers achter het front gevestigd, dan kan het voorko men, dat het front zich bij een voordeelig verloop van het gevecht binnen enkele uren vele kilometers naar voren verplaatst en dan ook de operatieafdeeling volgen moet. Als omgekeerd het gevecht slecht afloopt, kan de operatieafdeeling op eens binnen de voorste lijn of zelfs tusschen de lijnen komen te staan. Het is ons over komen, dat de Russen, terwijl wij aan het opereeren waren, het dorp binnendrongen en wij nog op het laatste moment den uitgang van het oord konden bereiken en in galop onzen troep konden volgen. In een dergelijk geval komt het aan op een koel hoofd en vlug werken. In den grooten oorlog werd niet steeds overeenkomstig de Con ventie van Genève gehandeld, zoodat de artsen en het medisch personeel in geval van gevangenneming heelemaal niet meer of pas na zeer langen tijd werden teruggestuurd. Het groote aantal krijgsgevangenen maakte het tewerkstellen van de gevangen ge nomen artsen en het personeel in het vijandelijk land noodzakelijk, eene uitwisseling had daarom slechts in heel enkele gevallen plaats! Een chirurgische veldafdeeling moet niet alleen opereeren, maar ook de primaire wond- en fractuurverbanden controleeren en een definitief verband aanleggen, voordat de gewonden hun reis naar het achterland aanvaarden. Bij het Oostenrijksche en Duitsche le- gei werd voor fractuurverbanden voor het primaire verband alleen van spalken, voor het secundaire transport van gipsverbanden ge bruik gemaakt. De geallieerden werkten voor het primaire trans port meer met extensietoestellen, die in eenvoudigen vorm direct op het slagveld konden aangelegd worden. Een voorbeeld hiervan is de „Thomassplint". Voor het secundaire transport van gewonden met fracturen en groote wonden zal dat verband als het beste moe ten beschouwd worden, dat de beste fixatie zonder gevaar van gangreen 2) door druk waarborgt. Het circulaire gipsverband, dat in den grooten oorlog als ideaal verband voor het secundaire trans port beschouwd werd, heeft, zooals voldoende bekend is, het nadeel dat het door zwelling van versche wonden en fracturen tot stuwing der gewonde extremiteit aanleiding kan geven, welke na korten tijd tot afsterven (gangreen) van het betrokken lid kan leiden. Het secundaire transport staat meestal niet onder voldoende medisch toezicht en controle. Het personeel is al te gauw bereid, een ver- doovend middel toe te passen, als over pijnen geklaagd wordt, en l) weefselversterf. 811

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 75