zoo kan de prijs van een morphinespuitje dikwijls het verlies van eene extremiteit zijn. Dit kan voorkomen worden, zonder dat het zoo voordeelige gips verband prijsgegeven moet worden, door toepassen van het prin cipe van het open gipsverband. Deze methode heb ik jaren geleden in Batavia uitgewerkt, en sedert dien geregeld in mijne praktijk in gebruik. De foto's 912 vertoonen enkele voorbeelden. Het principe van het open gipsverband bestaat in het aanleggen van een circulair gipsverband, dat echter direct na het hard worden in zijn lengteas wordt opengesneden. Het verband houdt hierdoor zijn stijfheid, kan echter den binnendruk volgen en wijder worden, toe gevende aan den hoogeren druk, uitgeoefend door de opgezette extremiteit. Een gevaarlijke stuwing kan dan hier niet optreden. Het gipsverband wordt door het gebruik van lidi's, die tusschen de circulaire touren in de lengte ingelegd worden (principe van gewa pend beton) sterker en kan daardoor lichter gemaakt en met minder gips aangelegd worden. De techniek van het open gips verband heb ik uitvoerig in de vakliteratuur beschreven. De hoofdverbandplaatsen moeten gips in groote hoeveelheid ter beschikking hebben. Een denkbeeld van de noodige quantiteit geven de volgende cijfers: een gipswindsel van 1215 cm breedte bevat 250300 g gips. Voor een polsver band is meestal één windsel voldoende, voor een armverband (boven- en onderarm) zijn 23 windsels noodig, voor een onderbeenverband tot aan de knie 34, voor een dij onderbeenverband 58 en voor een gipsbroek 1218 windsels. Wij hebben dus voor een groot verband 5 6 kg gips noodig. Versterken wij de gipsverbanden met lidi's of met bamboe, dan kan met ongeveer de helft van het gips volstaan worden. Eigenaardig heeft het mij getroffen, dat bij de oefeningen hier dezelfde fouten gemaakt worden, als in den oorlog dikwijls te zien waren. Een der zwaarste zonden is het onvoldoende fixeeren van een fractuur. Bij de Oostenrijksche uitrusting van den ziekendrager was ter fixeering de Petit'sche laars (goutière) voorgeschreven. Deze spalken zijn geschikt voor fixatie van voet, onderbeen en eventueel nog knie, passen echter meest niet, omdat ze alleen van één grootte vervaardigd worden. Tot onze ontsteltenis zagen wij de ongelukkigen met dijbeenfracturen met deze spalk binnenko men, hetgeen natuurlijk niet de minste fixatie voor het dijbeen waarborgt. Elke andere fixatie met behulp van een stuk hout of met het geweer, vastgebonden aan bekken, knie en onderbeen, had hier beter voldaan. Hetzelfde zag ik hier bij de oefeningen. De soldaten, die een fictieve dijbeenfractuur hadden, kregen netjes het onderbeen gespalkt. De regel, dat bij een fractuur beide aan grenzende gewrichten behooren gefixeerd te worden, moet aan het lagere personeel nog meer duidelijk worden gemaakt. Een andere fout, die ook hier in Indië van belang kan zijn, omdat de Inlanders graag ringen dragen, is het nalaten, deze van 812

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 76