815 vonders en eenvoudige (vlot-, schraag- en juk-) bruggen, doorwaadbare plaatsen, over het ijs en zwemmende. Aanhangsel IV en V geven onderscheidenlijk een aantal schetsen betreffen de bivakbouw (barakken, stallen, access.) en schetsen van het gereedschap. L'Instruction provisoire teclmique sur le camouflage behandelt achter eenvolgens het doel en de alg. beginselen (hdst. I), de waarneming (hdst. II), de maskeeringsmiddelen (hdst. III), de toepassing bij bewegende en stil staande voorwerpen (hdst. IV), de organisatie van den maskeeringsdienst (Jidst. V) en aanwijzingen voor de opleiding (hdst. VI). Bij de kunstmatige mask, middelen worden onderscheiden raphia (soort palmvezel uit Afr.), begroeiing, (zeil-) doek, met lapjes doorvlochten (cocos-) netten, beschildering enz. Al deze middelen dienen ter aanvulling van de natuurlijke mask, middelen, naar welker toepassing in de eerste plaats dient te worden ge streefd. Terecht wordt gewezen op vroegtijdige aanbrenging van de mas keering (vóór den aanvang van de eerste vij. verkenning), op het feit, dat onv. maskeering vaak schadelijker is dan geen maskeering en op den eisch van een goede maskeeringsdiscipline. Bij de art. en vechtwagenafd. wordt een beperkte hoeveelheid maskeeringsnetten en -zeilen medegevoerd, in de rest dient door aanvoer (c.q. improvisatie) door den geniedienst te worden voorzien. Voor de vele door schetsen toegelichte toepassingen (waarvan verschillende voor den stellingoorlog) wordt verwezen naar het voorschrift, dat overigens groote overeenkomst vertoont met het veel meer gedetailleer de en verzorgde Ned. voorschrift V.I.S. dl. IX en met het hdst. Maskeering van het Ned. Ind. voorontwerp V.T. Hoewel alle troepen geoefend moeten zijn in het toepassen van maskeeringsmaatregelen, is voor bijzonder tech nisch werk in het geniepark van de legers personeel (onder leiding van een off.) voor maskeering uitgetrokken. Vermelding verdient voorts de verschijning van het voorschrift „Ecole de routes" dl. I (algemeene instructie) betreffende herstelling en nieuwbouw van wegen, kunstwerken, los- en laadplaatsen zoowel in het operatiegebied als in het achterland, ontginning van steengroeven, steenbrekers alsmede gereedschappen voor wegaanleg, en van „Ecole de routes" dl. II (aanhangsel voor offn.) o.m. gegevens bevattende betreffende verschillende methoden van wegaanleg, benoodigde werkkrachten, ontwerpen en traceeren, berekening grondverzet enz. waarbij aan wegen in bergterrein, aan moderne wegverhar ding (asphalteeren, betonneeren, houtblokbestrating enz.) en aan aanleg van mil. wegen in de koloniën afzonderlijke aanhangsels zijn gewijd. W. BOEKBESPREKING. Vliegerkeuringen op 5000 M. hoogte (Altitude classifying), door Dr. J. Chr. Hubach, Off. v. Gez. Ie kl., Hoofd van den Vliegmedischen Dienst. De lezing van dit proefschrift, dat een zeer interessant en nieuw terrein van onderzoek op aangename en boeiende wijze beschrijft, kan ten zeerste worden aanbevolen. Het is een bijdrage tot de aërophysiologie, de verrich- tingsleer van den mensch onder geheel nieuwe omstandigheden, nl. in de ruimte boven de aarde, een geweldig uitgestrekt en in zekeren zin nog onont gonnen arbeidsveld voor de nieuwe medische specialisten, de vliegerartsen. De schrijver tracht een voor de praktijk van het vliegen belangrijk vraagstuk nader tot oplossing te brengen, nl. hoe op objectieve wijze kan worden

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 79