825 De verdedigende partij bestond uit een reg. Id.art., deelen van den vlieg- dienst, een luchtwachtdienst (distant intelligence net) en 2 pantserauto's. Het te verdedigen object was Fort Knox, dat een regelingsstation van den aan- en afvoerdienst voorstelde. Het ld.art.reg. had zijne 4 batterijen en 17 zoeklichten opgesteld rondom het object, met een gemidd. afstand tusschen de batterijen van 10 km, tus- schen de zoeklichten van 6 a 8 km. De ld.mitr. pelotons van het reg. stonden in een cirkel met 4 km straal om het object, terwijl ook de batterijen door mitrs. werden verdedigd, nl. 6 per batterij op een afstand van 1 km. Voor de zoeklichten was geen mitr. verdediging uitgetrokken. Het ld.art.reg. had zijn eigen waarschuwingsdienst (regimental intelligence net), dat zich uitstrekte tot zoeklicht-waarn. posten op 19 km afstand. (Ook in Italië wordt deze afstand als normaal aangenomen voor de art. waarschuwingsdienst). De luchtmacht van den verdediger werd gevormd door 1 jachtgroep a 2 squadrons (totaal 40 toestellen) en 1 waarnemingssquadron (9 toestellen), gebaseerd op een vliegveld in Louisville, 30 mijl van Fort Knox. De berichten van de luchtwachtposten gingen rechtstreeks zoowel naar Fort Knox als naar het vliegveld en bereikten dit in 24 minuten. Binnen een bepaalde cirkel mochten de vliegtuigen niet optreden om het vuur van de Id.art. niet te hinderen. De luchtwachtdienst (distant intelligence net) gebruikte minder radio en meer (particuliere) vaste telefoonlijnen dan gewoonlijk. De dienst omvatte 69 luchtwachtposten, op 6 a 8 mijl van elkaar in 3 cirkels om het object met 50, 70 en 100 mijl straal. Bij de oefening strekte het net zich slechts uit over een sector van 120° en vereischte 329 officieren en manschappen. (Voor 360° zou dit dus rond 1000 man worden). Elke post was door veldkabel verbonden met het naastbijzijnde telefoonkantoor, of in enkele gevallen met een militair radiostation. Het bericht ging verder door naar het hoofdkwartier van de luchtverdediging over de bestaande telegraaf- en telefoonverbindingen of per militaire radio. Deze volgorde is tevens die van de mate van efficiency der gebruikte verbindingsmiddelen. De radio werkte wel snel als de verbin ding in orde was, doch zij was het minst betrouwbaar. In het „distant net" werd 300 mijl veldkabel gebruikt, waarvan de aanleg 56 dagen duurde. De waarnemers op de luchtwachtposten maakten, ondanks langdurige en zorgvuldige vooroefening, overdag vele vergissingen bij het identificeeren van vliegtuigen. Dit grondnet werd vervolledigd met patrs. waarn. vliegtuigen en 2 pantser auto's, de laatste om gapingen in het grondnet aan te vullen, hetgeen ook succes had. De aanvallende luchtmacht bestond uit een Wing, opereerende uit Dayton 150 mijl van Fort Knox), en bestaande uit: 1 bombardementsgroep a 3 squadrons (21 toestellen, snelheid 124160 mijl per uur, plafond 56 km), 1 gevechtsgroep a 2 squadrons (18 toestellen) en 1 waarnemings-squadron (9 toestellen). De bomaanvallen overdag werden gewoonlijk voorafgegaan door aanvallen van laagvliegende gevechtsvliegtuigen, die trachtten de ld. batterijen en -mitrs. het schieten te beletten door het leggen van nevelschermen of haar te neutraliseeren door gas of bestrijding met bommen en mitrs. Nevel en gas werden bij de oefening werkelijk gebruikt; met nevel kon men hoogstens enkele seconden het vuren beletten, 's Nachts werden de gevechtsvliegtuigen gebruikt om de luisterposten en luistertoestellen te misleiden of de zoeklichten aan te vallen, nadat deze in actie waren gekomen. De bombardementsvlieg tuigen gleden van zeer groote hoogte (tot 6000 m) met afgezetten motor naar omlaag en waren meermalen in staat om de zoeklichtzone te passeeren en him bommen af te werpen zonder ontdekt te zijn. Ofschoon de luistertoestel len en zoeklichten vaak zeer goed werk deden (in den laatsten oefenings nacht ontdekte 1 zoeklichtpeloton 8 bombardementstoestellen), was het dui-

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 89