826 delijk, dat de grootere capaciteit der bombardementsvliegtuigen (hooger pla fond en grooter snelheid) een probleem stelden aan het luchtverdedigings systeem, dat bij de gehouden oefening niet afdoende is opgelost. In dit ver band wordt echter opgemerkt, dat het object niet verduisterd was, en dat de werkelijke resultaten van het van groote hoogte afwerpen van bommen bij nacht slechts kunnen worden vermoed. Het Departement van Oorlog heeft het volgende commentaar op deze oefe ningen bekend gemaakt. 1. Slecht weer had de voorbereidende oefeningen ongunstig beïnvloed en was vermoedelijk oorzaak van de slechte resultaten van luistertoestellen en zoeklichten in de eerste nachten. 2. De operaties van de aanvallende luchtmacht werden met groote nauw keurigheid uitgevoerd, waarbij zij echter steun hadden aan de gemakkelijk te herkennen naderingswegen en het niet verduisterd zijn van het doel. 3. Het succes van het dagbombardement was problematiek, aangezien meermalen de verdedigende jachtvliegtuigen tijdig den opmarsch van de bom bardementsvliegtuigen konden stuiten. De pogingen om met nevel de ld. batterijen het schieten te beletten faalden vrijwel volkomen. De vraag rijst verder of de laag vliegende vliegtuigen, die deze en andere opdrachten uit voerden, het op hen gerichte mitr. vuur zouden hebben overleefd. 4. De meest geslaagde vorm van nachtaanval was die met het enkele bombardementsvliegtuig, van 6000 m hoogte naar beneden glijdende. Gedu rende de eerste nachten konden de zoeklichten geen enkele der nieuwe snelle vliegtuigen te pakken krijgen en slechts enkele der oudere toestellen; doch het werk van de luistertoestellen was later beter. Toch schijnt bij den nacht- aanval, bij de gebruikte aanvals- en verdedigingsmiddelen, de bomaanval in het voordeel bij de verdediging. Omtrent de nauwkeurigheid van het bombardement van groote hoogte bestaat echter geen zekerheid, evenmin van de omstandigheid of de bombardementsvliegtuigen zich op een onverlicht doel zouden kunnen oriënteeren. 5. De grootere snelheid en het hooger plafond van moderne bombarde mentsvliegtuigen maken het noodzakelijk om de verdediging van een geïso leerd object toe te vertrouwen aan een Id.art. regiment met groote tusschen- ruimten tusschen de batterijen. Daarbij worden door sommigen 4 batterijen als minimum noodig geacht. 6. Het waarschuwingsnet van de artillerie behoeft niet zoo dicht te zijn: verbinding tusschen de mitr. pelotons onderling en de hoogere staven wordt niet noodig geacht. 7. De verdedigende jachtvliegdienst is zeer goed gebruikt. Overdag wisten de jagers meestal den bomaanval tijdig te stuiten, 's Nachts is slechts 2 X eene poging daartoe gedaan. 8. De samenwerking tusschen jachtvliegtuigen, ld. batterijen en zoeklichten meet nog nader worden onderzocht. Bij deze oefeningen was geen samenwer king bij nacht voorzien; en overdag beperkte zich de samenwerking tot het aangeven van een grens voor de actie der vliegtgn. Voor nachtelijke samen werking zal behalve dit laatste ook noodig zijn, dat bepaalde zoeklichten worden aangewezen, die moeten samenwerken met de vliegtuigen. 9. De luchtwachtdienst heeft uitstekend gewerkt. Alleen waren er moei lijkheden met de identificeering van vliegtuigen overdag. 10. De meeningen over het gebruik van burger-luchtwachten en over de uitrusting der posten waren zeer verdeeld. De cdt. van den luchtwachtdienst, de cdt. van de luchtverdediging en de leider der oefeningen waren van meening, dat militaire waarnemers noodzakelijk waren, en dat in vredestijd een eenheid hiervoor noodig was met de kern der luchtwachtposten. Het meerendeel der officieren was echter de meening toegedaan, dat burger- luchtwachten ook zouden voldoen, en dat een veldkijker, hoewel noodig voor het identificeeren, niet noodig was om een vliegtuig te kunnen ontdekken.

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 90