829 spoedig in het nadeel, daar hun grootere luchtweerstand en de in het alge meen grootere windsterkte in de hoogere luchtlagen een snel stijgen en het bereiken van zeer groote hoogten bemoeilijken. De moeilijkheid van het oplaten van spervliegers doet zich vooral voor bij windsterkten van 4 a 6 m/sec. en daar beneden, en bepaalt zich in hoofdzaak tot de zone van 0 tot 40 m hoogte, aangezien daarboven practisch steeds vol doende wind staat. Dit bezwaar nu kan worden verholpen door den sper- vlieger d.m.v. een ballon dan wel d.m.v. catapult- en raketaandrijving dooi de doode zone heen te helpen, welke methoden volgens schr. technisch uit voerbaar zijn. De methode van het snel binnenhalen van den trekkabel nadat de spervlieger met kabel op het terrein zijn uitgelegd geeft onvoldoende prac tisch resultaat. Het gewicht van een spervlieger bedraagt ongeveer 200 g/m2, dus voor een vlieger van normale grootte (40 a 50 m2) rond 160 kg. Voor stevige bevestiging moet staaldraadkabel van 0,5 cm diameter worden gebruik. Het snel aan brengen is in eerste instantie afhankelijk van de technische volmaaktheid van het materieel en van de geoefendheid van het personeel. De mogelijkheid van snelle verplaatsing is mede van groot belang. De spervliegers hebben een stijgcapaciteit van 6000 m. Een hindernis bestaande uit 50 spervliegers ter groot te van 40 m2 kan een oppervlak van 4 km2 bestrijken. Een dergelijke hindernis kan door de bediening (100 man) binnen 3 uren reeds een hoogte hebben van 1.500 a 2.000 m. Wel is waar kan deze hoogte door een ballonhindernis eerder worden bereikt, maar de mindere zichtbaarheid en mindere trefbaarheid van spervliegers doet aan deze laatste vooral overdag de voorkeur geven. Ballcnhindemissen zijn overdag voor vooruit gezonden vij. vlgn. een gemak kelijke prooi. Schr. wenscht overdag hindernissen van spervliegers en 's nachts zoowel hindemissen van spervliegers als van sperballons; hij propageert dan ook oprichting van organieke eenheden bestaande uit 2 spervliegerafdn. en 1 sperballonafd. Gezien de groote behoefte aan luchthindernissen acht schr. specialiseering bij de fabricatie en aanmaak in serie urgent, mede ten einde de productiekosten zooveel mogelijk te drukken. W. Geneesk. Dienst, enz. The Military Surgeon, Vol. 76, Nr. 1, January 1935. „Recent developments in medical field equipment and transport at the Medical Department Equipment Laboratory, U. S. Army" bij Colonel G. L. McKinney, M. C., Director. Dit artikel geeft een goeden indruk van de intensieve wijze, waarop in het Amerikaansche Leger aan de moderniseering en standaardisatie van de geneeskundige velduitrusting wordt gewerkt. Als een resultaat van de in den Wereldoorlog opgedane ervaringen en in verband met de vele vraagstukken, die zich toen voordeden, werd in 1920 het „Medical Department Equipment Laboratory" gesticht te Carlise Barracks, tevens de zetel van de „Medical Field Service School", de „Medical Department Board" en het „1st Medical Regiment", waardoor de Directeur in de gunstige positie was steeds de adviezen en suggesties in te winnen van de leerkrachten van genoemde school en van de officieren van het eerste „Medical Regiment" „a wholesome correction to impracticable devices, theories, and vain flights of the imagination". In den loop der jaren werd volgens een bepaald plan de geneeskundige velduitrusting meer en meer ontwikkeld en gestandaardiseerd. De uitwerking van de verschillende projecten kostte zeer veel tijd, terwijl vele vraagstukken nog steed niet tot eene bevredigende oplossing zijn gebracht. In het artikel worden enkele projecten opgesomd, die in de laatste drie jaar geheel of gedeeltelijk zijn uitgevoerd.

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 93