830 Voor de inrichting van vrachtauto's voor liggend gewondenvervoer is een brancard-stel geconstrueerd, dat zeer veel gelijkenis heeft met het door de genie van het leger h.t.l. ontworpen model en dat geplaatst kan worden m elk licht model Ford of Chevrolet truck. Het primaire doel was een model te construeeren, dat in geval van oorlog snel en in massaproductie zou kunnen worden aangemaakt. De aldus ingerichte ambulances zijn echter alleen geschikt voor den vlakken weg. De noodzakelijkheid doet zich dus voor van de construeering van een „front-line, cross-country motor ambulance Hierin is men nog niet volledig geslaagd. Bij de krachtigste motoren en bij 4-wiel, zelfs bij 6-wiel aandrijving kunnen de wagens toch blijven steken. Een zeer licht model met minder dan een ton gewicht zou voldoen. Dit type chassis wordt echter niet meer gemaakt. Het beste model werd tot heden gevonden in een lVz ton truck met achterwielen als van een rupstractor Voor de 1ste Cavalerie-Divisie werd een geheel nieuw type van ambulance ontworpen met paardentractie, ingericht voor twee draagbaren, op lucht banden en van zeer laag, dus in het terrein onopvallend model en zoo licht, dat deze ambulance met één paar paarden „can easily keep up with a cavalry column week in and week out". Een tweede model heeft afneembare boven- constructie, waardoor zoo noodig nog twee brancards kunnen worden ver voerd. De geneeskundige velduitrusting van het bataljon werd in 1933 herzien en gemoderniseerd. Voor dit materieel, vroeger medegevoerd op twee machine geweer-karren, werd een nieuw model wagen ontworpen, min of meer als de Japansche treinkar, met luchtbanden en paardentractie. Bij de eenheden met gemotoriseerde gevechtstreinen wordt dit materieel medegevoel d m een licht model truck. In 1933 werd bij wijze van experiment en om over een model te beschikken, overgegaan tot een begin van uitvoering van een mobiel chirurgisch hospitaal ingericht voor 100 bedden. Beslist werd voor alles (sterilisatie, verwarming van de operatietent of -kamer, verlichting, röntgenapparaat) electnsche stroom te gebruiken door middel van een eigen op een truck gemonteerde generator. Een draagbaar röntgentoestel werd geconstrueerd door de General Electric Company. Door het gebrek aan fondsen moest het experiment in het afgeloopen jaar worden stopgezet. De zware canvas operatietent wordt even genoemd, verder niet beschreven. Voor de zich snel verplaatsende cavalerie-eenheden werd een op een pakzadel mede te voeren medicijn- en verbandkist geconstrueerd^ en een opvouwbare constructie, met behulp waarvan twee gewonden op een paard (aan weerskanten een) liggend kunnen worden vervoerd. Deze laatste con structie is ingewikkeld en heeft nog andere nadeelen, die het nut er van problematisch maken. Een zeer lichte, eenvoudige en opvouwbare draagbaar van aluminium voldeed zeer goed bij de cavalerie. Er werden drie geneeskundige veldlaboratoria praetisch uitgevoerd, die echter nog niet op auto's werden gemonteerd. Verdere details worden hiervan niet gegeven. Naar vele richtingen werden nog onderzoekmgen en proefnemingen ver richt, o.a. omtrent draagbaren van dur-aluminium, het gebruik van „dow- metal" lichter dan aluminium) voor de metalen deelen van de draagbaar een tandheelkundige velduitrusting, verbetering van het huidige model van een soort raderbrancard enz. Over deze werkzaamheden worden geen verdere details gegeven. The Military Surgeon, Vol. 76, Nr. 3, March 1935. „Typhoid jever in the vaccinated" by Lieutenant Colonel H. C. Coburn, Major F. R. Ostrander and Captain J. O. Gillespie. In 1933 deden zich in het Amerikaansche leger 6 gevallen van buikty- phus voor (4 in de U. S., 1 in Panama en 1 in de Philippijnen)terwijl

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 94