tereigenschappenen dat vooral om degenen, die slechts zijn veldtochten bestudeerden, en dus natuurlijk de grootste bewon dering hebben voor zijn weergaloos brein, zijn ontembare energie en zijn wonderbaarlijke soepelheid, ook de keerzijde der medaille te toonen. Is Friedrich II de Koning bij de Gratie Gods geweest, die uit dien hoofde zijn land tot grootheid opvoerde, dan is als tegenstel ling NAPOLÉON de immigrant, beheerscht door toomelooze eer zucht, heerschzucht en energie, voor wien het land slechts tot mid del heeft gediend om zijn doel, de eigen glorie, te dienen, waarbij hij dat land heeft geleid naar ongekende macht en hoogte, om het daarna uitgeput te zien terugvallen in bittere armoede en ellende. Z ij n mateloos egoïsme. „Pendant les treize dernières années de son existence politique, „et d'après des calculs exacts, Buonaparte a coüté par jour, a la „France, neuf cent trente-six citoyens la perte a dü être bien plus „considérable encore pour les divers peuples qui ont été en guerre „avec nous de sorte que ce n'est pas exagérer que de dire qu'un „million d'hommes ont perdu la vie tous les ans, pour satisfaire „l'ambition d'un seul homme." 1) Nooit is NAPOLÉON in staat geweest om de belangen eener zaak, de belangen van Frankrijk, boven die van zijn persoon te stellen eerzucht en eigenbelang gingen bij hem boven alles. Nooit heeft hij Frankrijk liefgehad het land, dat hij „sa maitresse" noemde, die zoo aan hem hing, dat zij hem haar geld en haar bloed offerde. Na den zeeslag bij Aboukir Aug. 1798, waarbij de Fransche vloot werd vernietigd, zoodat van door hem gedroomde successen als die welke Alexander de Groote had behaald geen sprake meer kon zijn, liet hij zijn leger in Egypte in den steek, ging met zijn gevolg aan boord van een fregat onder voorwendsel een tocht naar Neder-Egypte te ondernemen en keerde naar Parijs terug. Eerst eenige dagen na zijn afvaart kreeg generaal Kléber mededeeling, dat hij het bevel moest overnemen. 2) Hoe men deze zaak ook draait of keert, NAPOLÉON was niet door het Directoire teruggeroepen en deserteerde dus feitelijk als aanvoerder van een leger. De waarheid is hier waarschijnlijk, dat hij van zijn broeder Joseph had vernomen, dat in het Directoire verdeeldheid heerschte; en nu meende hij in Parijs zijn persoonlijke belangen beter te kun- 842 M.C. als voren, blz. 46. Friedrich M. Kircheisen. NAPOLEON I, in zwei Banden, Berlin 1927. Band I, blz. 209 e.v.

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 10