maakte hij een nuttig gebruik door zich aan te sluiten bij de revolutionnairen onder Paoli, wier leuze was: „Chasser les fonc- „tionnaires francais, constituer sous le vague protectorat de la «France la liberté de la Nation, et peut-être son independence." Bij zijn terugkeer naar Auxonne nam hij den 13-jarigen Louis mede; en hoewel NAPOLÉON zijn verlof slechts met 3% maand had overschreden, keerde hij toch terug, omdat hij vreesde anders te zullen worden ontslagen, en zijn salaris onmisbaar was voor zijn eigen onderhoud en om de opvoeding van Louis te bekostigen. In Mei 1791 bevorderd tot le Luitenant, was hij in October van dat jaar al weer met verlof op Corsika. En nu kozen de revolutionnairen hem tot Luitenant-Kolonel van het Vrijwilligers- bataljon, dat het land van Frankrijk moest bevrijden (nota bene! terwijl hij officier was in de Fransche artillerie). Einde Mei 1792 keerde hij terug naar Frankrijk; hij was inmid dels uit den dienst ontslagen, maar een bezoek aan de autoriteiten in Parijs stelde hem in de gelegenheid het conflict bij te leggen en zich tot kapitein te laten bevorderen. NAPOLÉON kwam nu voor een moeilijke beslissing te staan: zou hij Corsikaan blijven, dan wel met de Fransche revolutie Franschman worden? Een moeilijke keuze, welke NAPOLÉON bovendien niet geheel vrij kon doen, omdat het lot van zijn familie op Corsika daarvoor te nauw met het zijne was verbonden. Wat hadden hij en de familie Buonaparte van Corsika te wachten? Niets, zoolang generaal Paoli daar de leiding van den opstand in handen had, en zijn familie nooit aan de Buonaparte's de eerste plaats zou inruimen. In Frankrijk daarentegen had hij reeds een bestaan; daar zouden mogelijkheden te denken zijn, welke de opstand van Corsika tegen Frankrijk nooit zoude kunnen bieden! Alles juist! Maar wat moest er dan van zijn familie op Corsika terecht komen, als hij Frankrijks zijde koos? Kon hij de vrijwilli gers, die hem zoo juist tot hun leider hadden uitgeroepen nu al weer in den steek laten? Geheel buiten zijn wil werd hem de beslissing echter opgedron gen. Terwijl in en om Parijs de menschen elkander vermoordden om het ideaal: „liberté, égalité, fraternité" kracht bij te zetten, werd ook het klooster, waar NAPOLÉON's zuster Maria-Anna stu deerde, gesloten. En nu rustte op hem de plicht zijn zuster veilig door de woedende idealisten heen te voeren en naar Ajaccio terug te brengen. Daar aangekomen, blijkt een nieuwe factor in 't spel te zijn ge komen in den vorm van den 17-jarigen Lucien, die zich, na een uiterst summiere studie, in de politiek heeft geworpen: „a Ajaccio „oü désormais il a vécu en amateur, noircissant du papier et se „nourissant l'esprit de déclamations et de lieux communs dont il „fait une si ample provision qu'il en a, pour toutes les circonstan- 850

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 18