„ces, des chapelets tout préparés." „Doué d'une de ces facilités de parole qui font penser qu'on a des idéés paree qu'on trouve des mots etc." En om de zaken flink aan te pakken heeft hij zich tegenover Paoli gesteld en de zijde van Frankrijk tegen Corsika gekozen! Merkwaardig is de conduite, die deze veelbelovende jongeling in die periode aan NAPOLÉON toebedeelt, in een brief aan den Chef de Familie Joseph: vous le dis dans l'effusion de ma confiance, j'ai toujours „démêlé dans Napolione une ambition pas tout a fait égoïste, mais „qui surpasse en lui son amour pour le bien public: je crois bien que, „dans un Etat libre, c'est un homme dangereux. „II me semble bien penché a être tyran et je crois qu'il le serait bien, s'il fut roi et que son nom serait pour la postérité et pour le patriote „sensible un objet d'horreur. Je vois, et ce n'est pas dès aujourd'hui, „dans le cas d'une contre-révolution, Napolione tacherait de se soutenir „sur le niveau et même, pour sa fortune, je le crois capable de volter „casaque (van partij veranderen)". En gansch onverwacht barstte nu door Lucien's onbezonnenheid de bom. Hij reisde naar Toulon, en klaagde daar, zonder dat een der Buonapartes er op voorbereid was, Paoli aan als landverrader. Dat was nu allemaal wel heel flink, maar hij zag ééne kleinigheid over het hoofd: Paoli zou nu zijne moeder, zusters en broers omgekeerd ook als verraders van het land beschouwen en behande len. En in zijn onschuld schreef hij nog aan Joseph: „J'ai porté un coup décisif a nos ennemis. Vous ne vous y attendiez pas!" In derdaad waren zij daarop niet voorbereid; het werd een sauve qui peut. NAPOLÉON wist uit Ajaccio te ontvluchten, werd toch ge vangen genomen, wist weer te ontsnappen en Bastia te bereiken (noordpunt Corsika)Zijne moeder moest ook vluchten en trok met Louis, Maria-Anna en Paulette het gebergte in. Ten slotte gelukte het NAPOLÉON een boot te bemachtigen en zijn familie naar Bastia te brengen, waar Joseph ook reeds was aangekomen en de twee jongste kinderen weldra werden gebracht. De familie was nu weer vereenigd, doch uit Corsika gebannen, dank zij Lucien's coup de théatre. En er bleef NAPOLÉON nu slechts één besluit over: de familie bezat niets meer; in Frankrijk wachtte hem het kapiteinssalaris, dus van nu af aan zijn wij Franschen. En den 13 Juni 1793 ont scheepte de familie Buonaparte zich in Toulon, waar Lucien hen reeds zegevierend beidde. Wordt vervolgd). b Napoléon et sa familie. Tome I, blz. 60. 2) Napoléon et sa familie. Tome I, blz. 66. 851

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 19