Voorts is eerst kort geleden de gemengde groep ingevoerd, waar door de opleiding eveneens moest worden gewijzigd. En ten slotte noem ik nog" de herhaaldelijk veranderde doelstel ling van het leger. In deze telkens gewijzigde doelstelling kan men een zeer logisch systeem ontwaren. Het is een ieder bekend, dat onder de zeer energieke leiding van den Generaloberst van SEECKT kort na den oorlog het 100.000 man-leger geoefend werd als een snelle stootgroep men beschikte toen immers over eenige millioenen goed geoefende oud-soldaten. Geleidelijk verminderde deze reserve en zoo zien wij het leger in 1927 opgeleid worden tot een kader-leger, hetwelk de encadreering zou moeten vormen van in oorlogstijd nieuw te vormen eenheden. En nu, ongeveer 15 jaar na het einde van den wereldoorlog, nu er geen geoefenden buiten het staande leger meer zijn, moet men wel tot een leger met kor ten diensttijd overgaan. En niettegenstaande al deze belemmerende factoren ziet men van hoog tot laag een bewonderenswaardige eenheid van opvatting. Ik wil nu op enkele punten wijzen, waaraan ik toeschrijf, dat deze eenheid van opvatting wordt verkregen 1. De gelijkluidendheid van de min of meer officieuze boek werkjes, handelende over het gevecht van het reg., het bat., de cie., de sectie en de groep. Opmerkelijk was het b.v. om te zien, hoe het optreden van de groep geheel overeenstemde met het boekje „Die Gruppe im Gefecht" van den Hauptmann und Kompaniechef KÜHLWEIN 2. Bij de bevelvoering ziet men steeds de methoden, aangegeven in het boek van den generaal von COCHENHAUSEN, toe passen 2. De langdurige oefentijden (eenige weken) in een kamp, waar het geheele regiment onder leiding van den reg. cdt. wordt geoefend. Hierbij wordt jaarlijks van oefenplaats gewisseld om een bepaalde „Übungsplatztaktik" te voorkomen en waar bij groote afstanden blijkbaar geen rol spelen Zoo ligt in de onmiddellijke nabijheid van PADERBORN een prachtig kamp, het „Sennelager"; hier was echter de laatste jaren niet gezamenlijk geoefend, terwijl Munsterlager, het oefenkamp waar mijn detacheering begon, 250 km van PADERBORN is gelegen De vervoerkosten van en naar deze dikwijls zoo veraf gelegen oefenplaatsen zijn uiteraard zeer hoog, maar men bereikt ontegenzeggelijk betere resultaten dan wanneer men jaar in jaar uit in hetzelfde kamp oefent. 4. De belangrijkste factor, welke deze „unité de doctrine" be vordert zie ik evenwel in den zeer offensieven geest, die ieder soldaat van hoog tot laag bezielt en waar ik nog nader op terug zal komen. Eerst moge echter iets worden medegedeeld over de oefeningen der verschillende eenheden. 858

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 26