delijkst demonstreert. Zij is ook een manifestatie van den band, welke heden tusschen den optredenden legercommandant en het leger wordt gelegd. Bij het beëindigen van mijn militaire loopbaan van 36 jaren, waarvan 33 als officier, gaan mijn gedachten terug naar het leger, waarin ik mijn intrede deed. De Van Heutsz-periode was nog niet aangebroken, doch veel werd reeds van het leger geëischt voor de bevestiging en verbreiding van het Nederlandsche gezag in den Archipel. Onder het bestuur van Gouverneur-Generaal Van Heutsz werd dat gezag in het gansche gebied van Nederlandsch-Indië tot werkelijkheid. De beteekenis van deze krachtsontplooiing is nog onlangs, bij de onthulling van het Van Heutsz-monument in Amsterdam door Minister Colijn op treffende wijze uiteengezet. Na consolidatie van den daardoor geschapen toestand bleef aan het leger de taak de Pax Neerlandica te verzekeren, orde en rust in deze gewesten te handhaven om een ongestoorden opbloei mo gelijk te maken, voor zoover dat binnen het vermogen der Regee ring kon liggen. Was destijds ten aanzien van het gebruik der machtsmiddelen de blik bijna geheel naar binnen gericht, de wijziging in de machts verhoudingen in het Verre Oosten deden weldra de noodzakelijk heid ontstaan aandacht te schenken aan het gevaar, dat verloren zou kunnen gaan hetgeen met zooveel inspanning en opoffering in drie eeuwen tot stand was gebracht. De eisch van beveiliging tegen buitenlandsche inmenging, de ont wikkeling der techniek hebben het leger een geheel ander aanzien gegeven dan het had, toen ik daarin mijn loopbaan aanving. Toenmaals was onze infanterie nog uitsluitend bewapend met geweer en bajonet, geen mitrailleurs of andere collectieve wapenen trof men aan. Men rukte uit in blauw serge, de kleeding, welke men thans zelfs voor uitgaanstenue rijkelijk warm achthet grootste deel onzer niet-Europeesche troepen ging blootsvoets. De cavalerie en artillerie waren geremonteerd met inheemsche paardjes. De bereden artillerie was nog niet uitgerust met snelvuurgeschut van gebruik van veldtelefonen was nog geen sprake. Wanneer men bedenkt, hoe de techniek heeft geleid tot invoe ring van radio, van autocolonnes, van gemotoriseerde artillerie, van vliegtuigen, van afweermiddelen tegen gas- en luchtgevaar, dan is niet slechts duidelijk, hoe het leger in den loop der jaren een ander aanzien heeft gekregen, doch ook dat de moeilijkheden in het bevel over een dergelijk gecompliceerd orgaan sterk zijn geste gen. De hevige vuuruitwerking en de lange duur welke het heden- daagsch gevecht kenmerken, hebben ook geleid tot betere waar borgen voor voedselvoorziening en geneeskundige verzorging. Niet alleen bewapening en uitrusting zijn gewijzigd, ook het personeel heeft groote verandering ondergaan. Was het leger eer- 834

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 2