commandanten de bevelstechniek volkomen beheerschen en elkaar goed begrijpen. Zoo verloopt o.a. het oprukken naar en het innemen van een uitgangsopstelling zeer snel; bij verscheidene oefn. zag ik, dat het bat. en het reg. binnen een uur na de uitgifte van het daar toe strekkende bevel in de uitgangsopstelling voor den aanval ge reed stonden, waarbij eenige km terrein moest worden gewon nen. De artillerie wordt, zooals ook uit de voorschriften blijkt, spoe dig onder de bevelen van de inf.cdtn. gesteld; de cdt. van de artillerie krijgt dan echter toch veel vrijheid; zoo zag ik, dat aan de art. alleen de aanvalsdoelen en het uur U werden opgegeven. De art. steunt dan verder op eigen initiatief en heeft daartoe steeds de noodige waarnemers in de voorste lijn der inf. De verbinding tusschen deze waarnemers en de art. geschiedt met lichte 2 Watt radiotoestellen; bovendien worden deze waarnemers telefonisch verbonden met den berichtofficier bij den regiments-commandant. Verder wordt aan persoonlijke waarneming door de cdtn. zeer veel waarde gehecht; de reg.cdt. gaat steeds zoo ver mogelijk naar voren om het verloop van het gevecht zelf te kunnen volgen. Een noodzakelijk gevolg hiervan is, dat de cop. vaak en over naar onze ideeën korte afstanden moet worden verplaatst. Bij een reg.oef. zag ik b.v. bij een aanval de reg.cop. binnen 3 uur tijds 3 maal verplaatst worden en dat gebeurde over afstanden van 1000 tot 1200 m. Vanzelfsprekend wordt dan veel van de verbindings- afdn. geëischt, maar deze zijn goed geoefend; zij brengen de nieuwe verbindingen binnen ongelooflijk korten tijd tot stand. Behalve de algemeen bekende normale verbindingsmiddelen be schikt het bat. over 3 berichthonden en voert het reg. op een ver bindingswagen 2 lichte radio-gesprekken-toestellen mede. Deze dienen voor de verbinding met een zelfstandig optredend bataljon en voldoen m.i. aan een dringende behoefte bij de inf. om snel de verbinding met zulk een bataljon men denke maar eens aan een gevechtsbeveiliging tot stand te brengen. De geoefendheid van het vb. pers. wordt bevorderd, doordat de vb. middelen bij de oefn. steeds worden ingezet (dat is dus zeer „kriegsmaszig") en bovendien wordt in het garnizoen de technische geoefendheid van het radio-personeel op een practische wijze onderhouden door het bestaan van een vaste radio-verbinding met de andere onderdeelen in het Wehrkreiskommando. Het telefoonpersoneel bedient de telefoonverbindingen in de kazerne, waar alle cien. gedurende de diensturen telefonisch zijn aangesloten, terwijl de reg. centrale zelfs dag en nacht is bezet. Een n.m.m. zeer goede gewoonte, welke ik bij de oefn. zag toepassen, is het melden van voorstellen. De bat.cdt. b.v. deelt zijn besluit mede aan de verzamelde cie.cdtn. Onmiddellijk komt dan de cdt.mitr.cie. met zijn voorstel voor den inzet van de mitr. cie. en van de eventueel ingedeelde mijnenwerpers. Indien de bat. 862

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 30