cdt. daar zijn goedkeuring aan hecht met een kort en krachtig: „einverstanden", noteert de bat.adj. zulks voor het bat.bevel. Ook de cie.cdtn., belast met een zelfstandige opdracht, melden hoe zij die denken uit te voeren. In den reg. staf zag ik den reg.adj. en de vb.off. herhaaldelijk hun voorstellen voorbrengen. Ongetwijfeld bereikt men daarmede dat de cdtn. goed op de hoogte blijven van de wijze, waarop hun ondergeschikten een opdracht uitvoeren en dat alle offn. actief aan de oefn. deelnemen en zich niet bepalen tot het slaafs uitvoeren van bevelen. Ten slotte hebben de bijgewoonde oefn. mij duidelijk doen zien, dat men bij voorkeur de omvatting laat ontstaan uit de overvleu geling. Daarbij zwenkt men in, zoodra men de zekerheid heeft achter 's vijands vleugel te staan, waarbij men de bezwaren, ver bonden aan een directie-verandering, aanvaardt. Daar ik dit beeld telkens wéér zag, terwijl de zuivere omvatting tegen 's vijands flank ingezet, toch ongetwijfeld meer uitwerking belooft, interes seerde het mij zeer te weten, waarop deze uitgesproken voorkeur is gebaseerd. En toen bleek wederom, dat hier menschen met krijgservaring aan het woord waren. a. In de practijk weet men n.l. nimmer met zekerheid of men wel den vleugel van den vijand te pakken heeft en evenmin weet men, hoe de vijand daar zijn krachten heeft gegroepeerd; b. Dan kost de zuivere omvatting, waarbij de omvattende groep van huis uit wordt gereed gesteld zijwaarts van dan wel achter 's vijands vleugel, steeds zeer veel tijd; c. Ook weet men nimmer of de vijand wel stand houdt en tegen over een teruggaanden vijand komt men bij een zuivere om vatting bijna altijd te laat d. Verder is het coördineeren van de actie van een frontgroep en van een omvattende groep zeer moeilijk, e. en ten slotte wijst de practijk uit, dat men in den oorlog zijn krachten bij voorkeur niet splitst (psychologische factor) omdat de vijand ook niet stilzit en men derhalve zoo lang mogelijk invloed op eigen troepen moet kunnen uitoefenen. Volledigheidshalve zij opgemerkt, dat de Duitschers er uiteraard rekening mede moeten houden, dat zij in den regel met een groot aantal colonnes zullen ageeren en er dus voor deze colonnes elk afzonderlijk weinig ruimte is om te manoeuvreeren. De zuivere omvatting kan men alleen dan met succes toepassen, wanneer de omstandigheden zich daartoe leenen, n.l. bij zeer goede bekendheid met het terrein (b.v. eigen land), met een uitstekend geoefenden troep en tegenover een weinig actieven vijand, factoren dus, welke ons op Java zeer gunstig zijn en die wij moeten trachten uit te buiten! Om in oorlogstijd echter succes te kunnen boeken is grondige oefening in vredestijd een eerste vereischte. Generaal von LETTOW VORBECK zien wij in D.O.A. herhaal delijk zuivere omvattingen uitvoeren, n.a. waarvan de overste 863

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 31