cessen in den bewegingsoorlog. Niet alleen moet daarop in de voorschriften steeds worden gewezen, maar in de eerste plaats moet de troep in dien geest worden opgevoed. Zou men mij nu vragen met een paar woorden het meest in het oog springende bij de opleiding en oefening van de infanterie in Duitschland weer te geven, dan zou ik zeggen: le de „kriegsmaszige" wijze, waarop de soldaat op zijn oorlogstaak wordt voorbereid; 2e de sterk sprekende offensieve geest, welke een ieder bezielt en 3e de zorg en de kosten, welke aan de opleiding en oefening wor den besteed. Het behoeft geen nader betoog, dat vele der hiervoren genoemde maatregelen veel geld kosten, maar de goede resultaten, welke aldus worden bereikt, bewijzen, dat bezuiniging op de gelden voor oefeningen ten koste van de oor logsparaatheid gaat. D. De militaire geest. Tot slot rest mij nu nog iets mede te deelen over enkele gewoon ten en gebruiken, welke den militairen geest in het Duitsche leger demonstreeren. Deze geest zit den Duitscher voor een gedeelte in het bloed, maar voor een zeker even groot, zoo niet grooter ge deelte, wordt zij aangekweekt en onderhouden en dat is juist het geen, waarop ik de aandacht wil vestigen, daar een gezonde mili taire geest van zoo groot belang is voor een leger. Men bedenke toch, dat de waarde van een weermacht in eerste instantie wordt bepaald door den geest; is die goed, dan behoeft men niet te vree zen voor ontevredenheid en gebrek aan medewerking en bestaat er reeds van nature een afweermiddel tegen anti-militairistische invloeden. Hoe men dezen militairen geest vormt en in stand houdt hangt natuurlijk voor een niet onbelangrijk deel af van den aard van het materiaal, waaruit een leger is samengesteld. Ieder land zal de voor zijn eigen omstandigheden geschiktste methode moe ten toepassen. Hier mogen enkele staaltjes volgen, welke den militairen geest in Duitschland karakteriseeren. Wellicht ben ik daarmede tevens in staat minder juiste denkbeelden over toestanden in het Duitsche leger weg te nemen. Een belangrijke rol bij het onderhouden van een goeden mili tairen geest, speelt de traditie. Het is bijna ongelooflijk, dat men er in geslaagd is in de eerste 14 jaren na den wereldoorlog onder het toenmalig funeste bewind en de voor de weermacht zoo moeilijke omstandigheden, de traditie zóó hoog te houden. De herinnering aan het oude keizerlijke leger b.v. blijft bewaard, doordat elke cie. de traditie van een der oude regimenten voert; 865

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 33