alle herinneringen van die regimenten worden in de „Traditions- zimmer" van de desbetreffende cien. bewaard. Deze verblijven wor den door de cien. geheel op eigen kosten ingericht en onderhouden. Natuurlijk zijn foto's, gedenkplaten, muziekinstrumenten enz. kos teloos afgestaan. Maar de ruimte gaat b.v. weer af van de beschik bare kazerne-ruimte. In deze Traditionszimmer wordt op eiken jaardag van het oude regiment een reünie gehouden met de oude regimentskameraden. Een andere typische gewoonte, welke nog uit den tijd van FRE- DERIK DE GROOTE dateert en die ik niet wil nalaten te vermel7 den, daar zij op den „oningewijde" een hoogst ongewonen indruk maakt, is de „Morgenschrei", ook wel „Maulsalve" genoemd. Nadat de cies.cdt. des morgens het rapport heeft ingenomen, zegt hij: „Guten Morgen, Kompanie", waarop de in de houding staande troep als één man, kort afgebeten, zoodat men de woorden nauwe lijks kan verstaan, „Guten Morgen, Herr Hauptmann" roept. Men moet dit zelf medegemaakt hebben om te kunnen begrijpen, wat de schrijver van „Vormarsch" bedoelde, toen hij zeide aan het krachtige antwoord zijner Grenadiere te hooren, dat de cie. als één man vol zelfvertrouwen den oorlog inging. Deze oude benamingen, zooals Grenadiere, Füsiliere, Schützen, worden ook thans nog gehandhaafd en hieraan wordt door den troep veel waarde gehecht. Wanneer b.v. een bat.cdt. een zijner cien., die het recht heeft de benaming „Grenadiere" te voeren, be groet met „Guten MorgenKompanie", in plaats van „Gu ten Morgen, Grenadiere" heeft hij grooten kans, dat eenigen tijd later een der oudste onderofficieren beleefd komt vragen of zij geen „Grenadiere" meer zijn, waaruit men wel ziet, hoeveel prijs de troep op deze oude benamingen stelt. Bij de beëediging op het nieuwe staatshoofd hoorde ik den mor gengroet uit 800 kelen, hetgeen een machtigen indruk maakte. De eed zelve werd eveneens door als aanwezigen, bij korte zin sneden, tegelijk uitgesproken. Dat dit den vorigen dag cies. gewijze grondig beoefend was, behoeft geen nadere toelichting. De gewone morgengroet eischt reeds veel oefening; men mag niet slechts één geluid hooren maar bovendien moeten de woorden van den meer dere worden herhaald, die zich dan ook zal beperken tot: „Guten Morgen, Guten Tag en Auf Wiedersehen". Behalve de beëediging op het nieuwe staatshoofd maakte ik in het oefenkamp een veldgodsdienstoefening mede, welke gehouden werd ter gelegenheid van de herdenking van het begin van den wereldoorlog. Zoo'n „Feldgottesdienst" vindt nog immer plaats met vuurmon den, aan rotten geplaatste geweren en opgestapelde trommen ter weerszijden van den kansel, welke bij deze gelegenheid in een klein dennenboschje was opgesteld. Daarbij werd zoowel door den 866

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 34