Deze verteranen, die gewend zijn geweest met onderdeelen op oorlogssterkte om te gaan en verder de bevelstechniek tot in de finesses beheerschen, hebben zelfvertrouwen en boezemen ver trouwen in, een psychologische factor van groote waarde. Zij deden mij steeds weer denken aan die oudere officieren van ons leger, die zulk een belangrijk aandeel in de pacificatie van Indië hebben gehad. De verhouding tusschen den officier en den troep wordt geken merkt door een wederzij dsch vertrouwen men voelt dit aan, zon der dat men het nader kan omschrijven. Hoewel tendentieuze boeken ons wel eens het tegenovergestelde hebben willen doen gelooven heeft deze goede verhouding ook in den oorlog bij de fronttroepen steeds bestaan, hetgeen bij den terugmarsch duidelijk is gebleken. Het feit, dat tal van onderdeelen in hun geheel onder commando van hun eigen officieren toenmaals vrijkorpsen hebben gevormd, welke geruimen tijd zonder behoorlijken steun van de Regeering schitterend werk hebben verricht, spreekt boekdeelen. Nog even zou ik de aandacht willen vestigen op de zeer juiste maatregel, dat het leger volkomen buiten de politiek staat. Toch stelt iedereen belang in de politieke vraagstukkenzij worden in het casino vrijuit maar zonder scherpte besproken. Deze maatregel draagt er niet weinig toe bij de eenheid in een leger te bevor deren; geen scheiding tusschen officieren van allerlei politieke of godsdienstige richtingen! Ook de casino's vormen een middel om den band in het officiers korps hechter te maken. Te PADERBORN is het gewoonte, dat alle ongehuwde officieren en ook de strooweduwnaars het middag maal in het casino gebruiken. Ook de Fahnenjunker moeten hierbij tegenwoordig zijn, zoodat zij dus al direct voelen deel uit te maken van het officierskorps en zich de gewoonten van deze kringen kunnen eigen maken. Deze casino's bedruipen zich zelf geheelde inrichting is dikwijls zeer fraai. Sommige zijn ook heel eenvoudig, zooals b.v. die van vroegere Lotharingsche regn., die na den oorlog door de Franschen zijn geplunderd. Deze casino's zijn nieuw ingericht en van de stukken van de oude regn. is niet veel meer terug te vinden. Het casino van 15 R.R. (Reiter-Regt.) daarentegen is nog hetzelfde van een vroeger Cav. reg.; het is een deel van een bisschoppelijk slot in een dorpje op 4 km afstand van PADERBORN, een juweeltje van oude bouw kunst en het bevat een keur van herinneringen aan lang vervlogen jaren. De vorenstaande aanteekeningen mogen een indruk geven van de wijze, waarop de Duitsche infanterie in moreelen en mate- rieelen zin wordt voorbereid op haar oorlogstaak. Daarbij kan 868

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 36