verschil opgegeven 1.43 m en als grootste verschil tusschen den mogelijk te verwachten hoogsten en laagsten waterstand in die maand (waarin ook andere factoren, als regenval bovenstrooms etc. zijn verdisconteerd 1.63 m. Besloten werd om voor den brug- slag te rekenen op een maximaal niveauverschil van 1,5 m. Er moesten dus maatregelen getroffen worden om, door de toe te passen constructie, dit niveauverschil (liefst automatisch) te ondervangen. Bandjirs werden in de maand October niet verwacht. 3. Rivierbodem en oevers. Geconstateerd werd dat de bodem uit kleigrond bestond en als goede ankergrond voor vaartuigen kon worden beschouwd. De oevers bestaan ter plaatse eveneens uit kleigrond met, hier en daar verspreid, stukken kalksteen. Aan den Z. oever bij Kg. Sembajat loopt vlak langs den oever een zich in slechten toestand bevindende irrigatiedijk, waarin niet mocht worden gegraven. Ter plaatse van den steiger tot veerpont is deze dijk doorbroken, zoodat hier ook de eenige plaats was voor de aansluiting van de brug aan den oever.'Aan den N. oever is open sawahterrein. Vanaf het punt van aansluiting van de brug aan den N. oever moest over dit sawahterrein een zijweg worden aangelegd, teneinde aansluiting te krijgen op den hoofdweg naar Sidajoe. 4. Waterdiepte. Deze neemt van de oevers af vrij snel toe en bedroeg op den verkenningsdag gemiddeld 9 a 11 m; de grootste gemeten diepte was 12,25 m. Het bouwen van een schraag- of jukbrug was hierdoor al uit gesloten, zoodat alleen de toepassing mogelijk bleek van een type brug met drijvende ondersteuningen. Ad. b. Toe te passen constructie. Er zou dus een pontonbrug worden gebouwd en wel eene met houten bovenbouw- Bij de verkenning werden verschillende mogelijkheden onder het oog gezien, t.w. bezaagd- en rondhouten bovenbouw voor ver schillende belastingen (1%-, 2- en 2%- tons auto's). Daar voor het brugdek en een groot gedeelte van de liggers (be zaagd) uit voorraad kon worden geput, werd beslist, dat een be zaagd houten bovenbouw zou worden toegepast. De brug zou ge schikt moeten zijn om beladen 1%-tons auto's (3300 kg max.) te dragen. 879

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 47