Maka dikaroeniakan oleh Seri Baginda Maharadja bahoewa saja dilepaskan deripada djawatan legercommandant pada penghabisan boelan ini serta generaal-maj oor Boerstra pada tanggal itoe djoega digelar luitenant-generaal dan diangkat kapada djawatan Peme- rintah bala-tantera karadjaan di Hindia Nederland. Bebaroe tadi saja menjerahkan kaperintahan itoe kapada gene raal Boerstra serta saja menjatakan bagaimana hal bala-tantera pada waktoe saja masok berpangkat luitenant doewa dan halnja sekarang. Tentoelah sendjata dan kelangkapan soedah dibaiki serta ke- pandajan beperang dimadjoekan. Oleh karena masa soesah economie sekarang, maka perloe be- landja gouvernement, belandja bala-tantera kena perhematan, tetapi maskipoen masa ini, kakoewatannja leger pada tiap-tiap tahoen dibesarkan dengan sendjata jang modern. Maka mengkoewatkan bala-tantera ertinja boekan menambahi senapang, mitrailleur, marijam dan kreta terbang sadja, tetapi pertama-tama ertinja menetapkan hatinja segala orang militair baik pangkat tinggi, baik pangkat rendah. Haraplah saja, kamoe sekalian mengerdja kadjawatan militair dengan satia dan radjin, serta bersedia memberi djiwa kamoe oentoek hadjatnja Pemerintahan Tinggi negeri ini, soepaja Tanah India Nederland mamoer serta dengan damai Insja Allah," om daarna als volgt te besluiten „Generaal Boerstra, Het is een ieder duidelijk, dat U in Uw commando een moeilij ken tijd tegemoet gaat. Ook U zult met zéér beperkte middelen moeten werken. Er is niettemin een belangrijk middel om de kracht van ons leger op te voeren, namelijk opvoering van de militaire waarde onzer troepen door krachtige tucht, correctheid in de uitvoering van bevelen, strenge selectie voor allen, die met gezag bekleed worden. De zekerheid, welke ik bezit, dat de bevel voering bij U in uitmuntende handen zal zijn, maakt mij de over gave van het commando licht. Met het uitspreken van de hoop, dat het leger onder Uw bevel in kracht en aanzien moge winnen tot heil van Nederland en Ne- derlandsch-Indië onder het gezegend bestuur van ons Vorstenhuis, draag ik thans het commando van het leger aan U over." Nadat generaal Koster zijn rede beëindigd had, reed Generaal Boerstra naar de microfoon en sprak aldus „Generaal, Ten overstaan van U en de troepen zij mijn eerste woord een woord van eerbiedigen dank jegens H. M. de Koningin, Wie het heeft behaagd mij, in opvolging van U, te benoemen tot Comman dant van het Leger. 836

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 4