Betreffende het gebruik van de brug tijdens de manoeuvres vallen geene bijzonderheden te vermelden. De brug hield zich uit stekend; slechts eenige kleine verbeteringen bleken noodzakelijk. III. Technische bijzonderheden en algemeene opmerkingen. Voor de constructie zij verwezen naar de fotos achter in dit nummer, welke op zich zelf een voldoend duidelijk beeld van den brugslag geven. J) Wat betreft de afmetingen zij opgemerkt, dat de totale lengte van de brug 125 m, de breedte 3 m (tusschen de opsluitribben) en de lengte van het drijvende gedeelte van de brug 108,5 m bedroeg. De ondersteuningen van het brugdek bestonden uit3 jukken, 1 drumvlot, 2 prauwen met scharnierende oplegging en 20 prau wen met vaste oplegging. De prauwen met scharnierende oplegging benevens het drum- vlot, dat ook als eene scharnierende oplegging voor de liggers fungeerde, hadden speciaal ten doel de niveauverschillen in de rivier te overwinnen. De liggers waren op de draagbalken van deze drijvende ondersteuningen niet vast verbonden, maar vrij opgelegd met voor en achter den draagbalk klossen aan de liggers. Zijwaartsche verschuiving van de liggers werd belet door op den draagbalk ter weerszijden van de liggers aangebrachte klossen. Als eerste drijvende ondersteuning aan den N. oever werd een drumvlot toegepast, aangezien hier de waterdiepte te gering was om een prauw te plaatsen. Deze zou n.l. door het zwaardere ver keer bij laag water op den bodem zijn stuk gestooten. Zooals reeds eerder vermeld, verkeerden de meeste prauwen in niet te beste conditie en waren dan ook niet geschikt o.a. door de slechte boordranden tot rechtstreeksche oplegging van liggers en dek, vooral m.h.o. op de schokkende belasting door voertuigen (er passeerden tijdens de manoeuvres nog vrachtauto's met massieve banden). Het bleek derhalve noodzakelijk, om in alle prauwen ondersteu ningen aan te brengen. De liggers werden op de draagbalken van deze ondersteuningen behalve op die met scharnierende opleg ging met bandijzer vast verbonden. Als algemeene regel bij het inbouwen van de ondersteuningen gold, dat in de prauwen niet mocht worden gespijkerd en dat het gewicht van den bovenbouw van de brug, vermeerderd met de toevallige verkeersbelasting, alleen op de spanten van de prauwen mocht drukken. Doordat m.h.o. op den toestand van de prauwen en den te ver wachten aard van het verkeer een ondersteunde oplegging van 882 Wegens de hooge reproduetiekosten zijn geen constructieteekeningen bijgevoegd. Red.

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 50