niet meer dan 3 ritten per dag kunnen worden gemaakt, zoodat alle voor den brugslag benoodigde materialen over hoogergenoem- den gemiddelden afstand in 1 dag zouden kunnen worden opge voerd met 13 vrachtauto's van 2 ton. c. Werktijden. Betreffende de voor den brugslag benoodigd geweest zijnde werktijden zij het navolgende vermeld Het aantal manuren voor den eigenlijken brugslag bedroeg 4600, Het aantal manuren voor den toegangsweg 530, Het aantal manuren voor den opvoer van houtwerken m.i.v. het transport over de rivier 900, Het aantal voor het breeuwen en leeghoozen der prauwen 700. Gerekend op een werkdag van 8 m.u. werd aan den eigenlijken brugslag gewerkt 4600 8 575 mandagen. Er is gemiddeld gewerkt met 90 werkers per dag, zoodat aan den eigenlijken brugslag is besteed 575 90 6.4 of rond 6% dag. Dit is nogal lang; echter dienen bij de beoordeeling van dit resultaat de volgende nadeelige factoren te worden in acht geno men le. Kader en manschappen stonden onwennig tegenover de toege paste constructie (wegens de hooge kosten wordt brugslag met bezaagd houten constructies zelden uitgevoerd en zeker niet voor groote overspanningenhet drumvlotmaterieel uitge zonderd) 2e. Kon niet voldoende efficient worden gewerkteensdeels door vertraging in de houtlevering, doch anderdeels en voorname lijk omdat de lekke prauwen steeds opnieuw moesten worden hersteld, hetgeen doorloopend oponthoud veroorzaakte, zoodat vlot doorwerken niet mogelijk bleek. 3e. Een gedeelte van de houtwerken was vrij krom, waardoor bij het bevestigen ervan (per ligger normaal op 4 draagbalken) vaak tegenslag werd ondervonden. Er wordt dan ook getaxeerd dat met 2 oorlogssecties pioniers (ongeveer 100 werkers) a. mits ze voldoende geoefend zijn in dit soort werk b. mits alle materialen van goede kwaliteit en op tijd aanwezig zijn; c. mits prauwen op tijd aanwezig zijn een schipbrug van 125 m lang in 3 dagen kan worden geslagen, vooropgesteld natuurlijk, dat de voorbereidende werkzaamheden zeer nauwkeurig zijn verricht. 885

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 53