a. lomp, zwaar en onhandelbaar (d.w.z. vnl. buiten het water); b. slecht en op primitieve wijze gebreeuwd c. van slechte constructie. T.a.v. dit laatste moet worden toegegeven dat er ook wel eenige werkelijk goede prauwen warenhet grootste gedeelte was slecht onderhouden en van zwakke en primitieve constructie. De steu nende en dragende deelen van de prauwen (kielen, spanten en banken) zijn over 't algemeen onsolide uitgevoerd en onderling vaak op primitieve wijze verbonden, zoodat ze niet geschikt zijn om andere krachten dan die, welke normaal in het water optreden, op te nemen. De aan den benedenloop van de Solorivier voorkomende prau wen worden door mij op grond van het voorgaande evenmin geschikt geacht om de schokken van een langer vervoer over den weg gesteld al dat ze op de een of andere listige wijze recht streeks uit het water op de aanhangwagens konden worden getild het hoofd te bieden. Ze zouden n.d.m. zoodanig beschadigd zijn, dat ze in het gunstigste geval pas na veel moeite en tijd weer bruikbaar zouden zijn te maken. Hierbij dient dan nog te worden in het oog gehouden, dat de opmarschwegen in een operatiegebied èn door het zware eigen vervoer èn door eventueel vijandelijk vuur (bommen uit vliegtui gen) veelal in niet te besten toestand zullen komen te verkeeren. Het is o.a. bij den brugslag verschillende malen voorgekomen, dat prauwen die eenigszins tegen den oever waren opgetrokken tot het breeuwen van een of meer lekken aan de voor- of achter zijde, na de reparatie tijdens het te water duwen en trekken waarbij het optreden van buigende- en wringende krachten niet geheel kon worden voorkomen er nog eenige lekken bij bleken te hebben gekregen, zoodat ze noodgedwongen weer opnieuw moesten worden gerepareerd. In een dergelijk geval was afdoende herstelling alleen mogelijk door de prauw op een breeuwstelling te plaatsen. Op grond van voorgaande bezwaren wordt derhalve het idee van een rijdende pontontrein, waarbij voor de vaartuigen van inheem- sche prauwen wordt gebruik gemaakt, op Java onuitvoerbaar geacht, tenzij zou blijken, dat in andere rivierrijke laagvlakten prauwen zouden voorkomen (in voldoenden getale) die niet behept zijn met de bezwaren welke in 't algemeen kleven aan prauwen van den benedenloop van de Solorivier. Dit wordt echter niet waarschijnlijk geacht. Ten slotte blijft als laatste mogelijkheid over, het maken van een pontonbrug uit plaatselijk verzamelde materialen en vaartui gen, waarbij dan het voorbereide opgelegde brugdek (incl. liggers) moet worden aangetrokken. Deze mogelijkheid is bij onderwerpelijken brugslag wederom bewezen, d.w.z. onder vredesomstandigheden. In tijden van oorlog 888

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 56