zal moeten worden afgewacht of de vijand ons zoo genadig zal zijn, om voldoende prauwen intact te laten. Bovendien zal in dit geval de tijd voor den brugslag benoodigd zelfs onder gunstige om standigheden -niet meevallen en altijd wel eenige dagen duren. Willen wij ten slotte in oorlogstijd over een brugtype voor mid delzwaar verkeer (beladen 2- a 21/2-tons auto's) beschikken, dat tactische (en strategische) waarde heeft, dan zullen we, evenals in alle legers waar pontonmaterieel is ingedeeld, moeten besluiten tot de aanschaffing van voldoende lengte geheel voorbereide pon tonbrug (voor een overgang van liefst 120 m', met minstens nog 50 reserve). De pontons moeten dan zoo licht mogelijk geconstrueerd zijn, daar vooral de hanteerbaarheid en de mogelijkheid tot verplaat sing van de pontons buiten de wegen over zoo noodig 2 a 300 m afstand, doorslaggevende factoren zijn voor het succes van een eventueelen brugslag. Zooals gezegd, een andere oplossing dan die van een behoorlijken geheel voorbereiden rijdenden pontontrein, wordt d.z. op grond van de thans opgedane ervaring niet mogelijk geacht. Ten slotte willen we de moeilijkheden voortvloeiende uit de ondervolgende punten a. ongelijke boordhoogten van de prauwen b. verbinding van brugdek en pontons, in het licht van de thans opgedane ervaring nog even afzonderlijk bezien. Vooropgesteld zij, dat deze moeilijkheden technisch zijn te ondervangen. Echter zal elke methode vrij veel tijd vorderen. Bij den in dit artikel behandelden brugslag is juist de meeste tijd gaan zitten in het op bevredigende wijze oplossen van de hierboven onder a en b genoemde punten. En de hiervoor benoodigde tijd zal althans voor de prauwen aan den benedenloop van de Solori vier niet kunnen worden beperkt door het opleggen van voor bereid materieel, zooals met het brugdek (liggers en planken) kan geschieden. De reden hiervan is, dat de prauwen onderling in bouw teveel verschillen, zelfs al vergelijkt men 2 prauwen van precies dezelfde capaciteit. Bij 2 dergelijke prauwen zullen tien tegen een de span ten op verschillende afstanden loopen, zullen verder de banken en andere dwarsverbindingen in de prauwen op verschillende plaatsen en op ongelijke hoogten zijn aangebracht. Dientengevolge zullen de in de prauwen aan te brengen versterkingen (waarmee èn het vraagstuk van de ongelijke boordhoogten èn dat van de verbinding van het brugdek aan de prauwen tegelijk worden ondervangen voor elke prauw weer als een op zich zelf staand pro bleem moeten worden behandeld, d.w.z. al worden die verster kingen ook volgens een bepaald systeem uitgevoerd, toch zullen 889

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 57