de juiste afmetingen en plaatsingen van de onderdeelen bepaald worden door de speciale constructie van de prauw. Het is natuurlijk de vraag of er steeds voldoende tijd beschik baar zal zijn om de hierbedoelde versterkingen in de voor brug- slag verzamelde prauwen aan te brengen, d.w.z. of een actieve tegenstander ons dezen tijd zal laten. Weliswaar zou indien bij den bouw van nieuwe prauwen door de bevolking met een premiestelsel gewerkt zou worden op den duur een uniform type prauw kunnen worden bevorderd, waardoor de voor het brugdek benoodigde ondersteuningen in de prauwen dan op den duur eveneens van eenzelfde formaat zouden kunnen zijn, zoodat ook tot oplegging van deze ondersteuningen kan worden overgegaan echter zullen financieel bezwaren voor- loopig wel een hinderpaal blijven voor een oplossing in dezen geest. Der langen Rede kurzer Sinn is dus 1. Op grond van de ervaringen, opgedaan bij onderwerpelijken brugslag, worden rijdende vaartuigenbruggetreinen (althans van de inlandsche prauwen, die voorkomen aan den beneden loop van de Solorivier) onmogelijk geacht. Voor andere gebieden op Java, waar prauwen voor ponton brugslag in voldoenden getale voorkomen, wordt met vrij groote zekerheid vermoed, dat dezelfde conclusie kan worden getrokken. 2. Uit ter plaatse verzamelde prauwen kan indien het aantal en de soort der te verkrijgen prauwen in een bepaald meer of minder groot riviervak dit toelaat een pontonbrug worden geslagen althans indien de overige materialen en de benoo digde werkers beschikbaar zijn, en de tactische en/of strate gische omstandigheden zulks verder toelaten. 890

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 58