In het O.V.G.D. lezen we: „Geeft de Regimentscommandant be vel tot oprichting van een hulpverbandplaats, dan wordt daarvan bericht gezonden aan den divisiearts en deze stelt dan een ge deelte der transportafdeeling ter beschikking van den Regiments arts, indien zulks niet reeds eerder is geschied" [O.V.G.D. punt 35 (4)]. De Regimentsarts regelt dan den afvoer der gewonden [O.V.G.D. punt 7 (6)]. De Regimentsarts krijgt de transportploegen dus ter beschikking van den Divisie-arts, uiterlijk wanneer deze bericht heeft ontvangen, dat de Regimentscommandant last heeft gegeven een hulpverbandplaats op te richten. Indien de Divisie arts dat noodig oordeelt kan hij de transportploegen dus ook eerder ter beschikking van den Regimentsarts stellen. Aangezien bij de voorhoede zeker indien weerstand wordt verwacht in den regel een deel der T.A. zal marcheeren, kan dit deel bij den aanvang van den naderingsmarsch ter beschikking van den troepenarts worden gesteld. Zulks is ook aan te bevelen, want er zal zeker oponthoud in den gewondenafvoer ontstaan, indien met het beschikbaar stellen zou worden gewacht tot de Hp. V.P. wordt opgericht. Bovendien moeten toch ook de gewon den, die door het personeel van de Hp. V.P.A. worden geholpen vóór de Hp. V.P. is opgericht, worden vervoerd. Die gewonden moeten worden afgevoerd door transportploegen. Deze moeten dus in het terrein ter beschikking zijn, tijdens den naderingsmarsch, dus in het algemeen vóórdat de Regiments commandant bevel geeft tot fixeering („oprichting") der hulp verbandplaats (afd.). In het algemeen moet dus de Divisie-arts reeds „eerder" transportploegen ter beschikking stellen, krachtens de machtiging daartoe, hem eenigszins tusschen de regels verleend in O.V.G.D. punt 35 (4). (Dit ware m.i. in het voorschrift duidelij ker te omschrijven)De transportploegen moeten dus in het terrein beschikbaar komen, zoodra de naderingsmarsch aanvangt. 5. Richting waarin de gewonden moeten worden weggedragen. De meeste gewonden zullen vallen bij de pogingen, de vijande lijke hoofdstelling of voorpostenlijn te veroveren. Die gewonden zullen op de dan stationnaire Hp. V.P. moeten worden geholpen. Een geringer aantal gewonden is te voren gevallen, en die ge wonden worden door de Hp. V.P.A. geholpen tijdens haar voor- waartsche beweging. Om de Hp. V.P.A. te bereiken, moeten die gewonden dus steeds worden vervoerd in een richting evenwijdig aan het gevechtsfront, zij het ook, dat men zich eerst steeds iets naar achteren zal begeven om dat vervoer in dwarse richting in een veilige zone te volbrengen. Aangezien men uit zichzelf de neiging heeft, de gewonden af te voeren direct in achterwaartsche richting, langs den weg waarlangs de compagnie opgetrokken is, verdient de zorg voor vervoer in dwarse richting speciale aandacht. Te meer is dit het geval, aangezien in dwarse richting de ploeg haar weg, om 894

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 62