zoo te zeggen, op het kompas moet zoeken. Voor dat vervoer in dwarse richting moeten dus te voren duidelijke orders worden gegeven. 6. Aantal beschikbare transportploegen. Wij zullen thans pogen een inzicht te krijgen in de wijze waarop we het personeel kunnen verdeelen, dat door den Divisie-arts voor den afvoer ter beschikking is gesteld. In het ongunstigste geval zal deze autoriteit toch steeds nog wel ter beschikking van een vechtend bataljon kunnen stellen het gedeelte der transportaf dee ling dat bij een gelijkmatige verdeeling over alle bataljons, ter beschikking van dat bataljon zou komen. Aangezien een divisie bestaat uit 3 regimenten komt bij een gelijkmatige verdeeling op ieder der regimenten Vz transportafdeeling. Aan de voorregimenten zal echter veelal een grooter deel der T. A. kunnen worden ter beschikking gesteld. Meer dan zal zelden bij een regiment inge deeld kunnen worden, omdat altijd wel een deel der transport afdeeling voor andere doeleinden beschikbaar moet zijn. Practisch zal dus ter beschikking van een vechtend regiment kunnen worden gesteld Vz tot transportafdeeling. In ieder geval is dat het meest waarschijnlijk en is het dus goed voor de bepaling van onze gedachten van die waarden gebruik te maken. Er blijft ons dus nu voor het getallenvoorbeeld voor ons schema de keuze tusschen en transportafdeeling per vechtend regiment. Het lijkt mij practisch voor ons voorbeeld aan te nemen dat Vz transportafdeeling is ingedeeld. De moeilijkheden welke zich voordoen, komen dan het meest tot zijn recht. Want indien méér personeel ter beschikking is, zullen de moeilijkheden voor den afvoer der gewonden verminderen. Zou ter beschikking zijn gesteld, dat heeft men overal waar in ons schema sprake zal zijn van 1 transportploeg, er 2 te denken. Men kan zich dus gemakkelijk denken hoe de toestand zou zijn indien niet het minimum, doch het maximum waar we practisch op rekenen kunnen, ingedeeld zou zijn. Ik zal dus nu aannemen, dat voor het vechtend regiment transportafdeeling is ter beschikking gesteld. Volgens de nieuwe geneeskundige organisatiën bestaat Vz trans portafdeeling uit 14 transportploegen van 3 man, 2 brigadiers (korporaal)-Z.V. en 1 Sergeant-ziekenverpleger. 7. Hoeveelheid te verrichten arbeid in de etappe tusschen gewondennesten en Hp. V.P. en in de etappe tusschen Hp. V.P en wagenplaats. Stel nu dat ieder bataljon 40 gewonden krijgt, waarvan tusschen gewondennest en hulpverbandplaats moeten worden gedragen 11 en tusschen hulpverbandplaats en wagenplaats 23. Stel dat de gemiddelde afstand tusschen gewondennest en Hp. V.P. km is, terwijl de afstand tusschen Hp. V.P. en Wp eveneens km zij 895

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 63