(Gedurende een deel van het gevecht, of in een deel der gevallen, zullen auto's de Hp. V.P.A. kunnen bereiken. Met die vergemak kelijking mogen we in ons voorbeeld natuurlijk niet rekenen). Laat ons thans als eenheid van te verrichten arbeid invoeren, de arbeid noodig om één draagbaar met patiënt te dragen over 1 km, en noemen wij dien arbeid een baarkilometer. In het algemeen zal het vervoer van het gewondennest naar de Hp. V.P. vrijwel langs ongebaande wegen door het terrein gaan, over sawahdijkjes, door ravijntjes, enz. Het vervoer van de Hp. V.P. naar de Wp zal meestal over voetpaden, of zelfs over paardenpaden gaan. Dit vervoer over een pad is veel lichter dan dat door het terrein. Een baar kilometer door het terrein beteekent dus meer arbeid dan een baarkilometer over een pad. Het onderscheid in arbeid, dat beide voorstellen, wordt nog te belangrijker, omdat de baarkilometer in de voorste etappe nog onder grooter hinder van het vijandelijk vuur moet worden gepresteerd, dan die in de achterste etappe. Laat ons aannemen dat de baarkilometer in de voorste etappe twee maal zooveel arbeid eischt als die in de achterste. Kiezen we de laatste als eenheid van arbeid, dan eischt dus een baarkilo meter in de voorste etappe twee eenheden. Voor het vervoer der gewonden van een bataljon van de gewon dennesten naar de Hp.V.P. is dan een arbeid noodig van 11 X X 2 16 a 17 eenheden. Voor het vervoer van de Hp.V.P. naai de Wp. is de benoodigde arbeid 23 X 17 eenheden. Prac- tisch gesproken is dus de over beide etappes te verrichten arbeid gelijk. 8. Verdeeling der trans-port-ploegen over de beide etappes. Boven kwam reeds ter sprake, dat per regiment komt V3 trans- portafdeeling, zijnde 14 transportploegen. Zijn er van het regiment 2 bataljons in voorste lijn dan zijn voor het afvoeren uit de strook van één bataljon dus beschikbaar 7 transportploegen. Aangezien de te verrichten arbeid op de eerste en de tweede etappe van het vervoer gelijk is, moeten dus van de 7 transportploegen b.v. 4 wor den gebruikt voor de eerste, en 3 ploegen voor de tweede etappe. We zagen boven, dat over de eerste etappe per bataljon moeten worden vervoerd 11 gewonden. De per bataljon over de eerste etappe beschikbare transportploegen zullen dus 3 maal beladen het traject moeten afleggen en 3 maal onbeladen. De over de tweede etappe per bataljon beschikbare ploegen zullen 18 ge wonden moeten vervoeren en dus 6 maal beladen de tocht maken. Doordat het pad gemakkelijker voor het dragen is dan het terrein, is de arbeid voor alle ploegen even zwaar. 9. Route waarlangs de transportploegen der voorste etappe moe ten oprukken. In het bovenstaande hebben we ons zoo scherp mogelijk voor den geest gebracht de arbeid, die verricht moet worden en de krachten, 896

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 64