niet noodeloos lang werkeloos blijft en haar arbeidskracht dus zoo spoedig mogelijk wordt benut. Maar die methode heeft tegen, ten eerste dat de ploeg dan niet bij de Hp. V.P.A. beschikbaar is voor versterking van de transportploegen der voorste etappe in een zwaar getroffen strook. Ten tweede heeft de methode tegen, dat de „achterste" ploeg dan niet versch begint aan het vervoer over haar eigen etappe. Alles bijeen genomen is mijn oordeel, dat het niet aanbevelens waardig is de achterste ploeg in te deelen vóór de Hp. V.P.A. zij dient bij de Hp. V.P.A. te blijventot ze voor het vervoer van patiënten naar achteren moet worden benut. 11. Werkwijze voor den korporaal brigadierziekenverpleger. Hoe moet men den korporaal (brigadier) ziekenverpleger te werk stellen? Zeker moet die eene kracht, die per bataljon be schikbaar is, te werk gesteld worden in de voorste etappe. Daar is het werk het moeilijkst en controle het hardst noodig. Men kan de ziekenverpleger voor de voorste etappe weg zenden van de Hp. V.P.A. naar de zone dicht achter de vuurlinie om den afvoer uit de gewondennesten te helpen organiseeren. Dan zal hij zich in die zone evenwijdig aan de vuurlijn verplaatsen om steeds de compagnieën in voorste lijn afwisselend te controleeren. We zullen hem dan op de Hp. V.P.A. niet meer zien. Hij zal daar door minder goed op de hoogte zijn van de plaats der Hp. V.P.A. en van de terreinsgestelheid nabij de afdeeling en dus van de wijze, waarop ze het best bereikt kan worden. Hij zal dan ook te eerder het overzicht verliezen over den gang van zaken bij den afvoer in zijn etappe, aangezien hij geen indrukken opdoet op het knoop punt van den afvoer in zijn etappe, de Hp. V.P.A. Ook bemerkte ik bij de oefeningen reeds, dat op die wijze de medici geen controle kunnen houden op hetgeen hij doet en niet kunnen ingrijpen, indien hij zijn tijd onpractisch besteedt. Samenvattende acht ik het dus noodig hem de opdracht te geven van de Hp. V.P.A. uit zich om beurten naar rechts en naar links te begeven in het terrein achter den troep en zich telkens weer, na het bezoek aan een vleugel, terug te begeven naar de Hp. V.P.A. en daar aan den bataljonsarts rapport uit te brengen. 12. Vragen van inlichtingen over verliezen aan den bataljons commandant. Een punt, waarop ik ten aanzien van de regeling van den ge wonden-afvoer nog de aandacht wil vestigen, is het volgende. Voor een goede regeling van dien afvoer is van groot belang, dat we weten waar de meeste gewonden zijn gevallen. De gegradueerde ziekenverpleger der voorste etappe zal ons wel enkele berichten daaromtrent kunnen geven, evenals de transportploegen der voor- 898

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 66