door gebrek aan auto's spaak loopt. Of wel op de wagenplaats worden niet de meest urgente patiënten bet eerst ingeladen. Ook ziet men dan vaak bij manoeuvres dat de marschvaardi- gen, die alleen de open plaatsen in een auto mogen bezetten, deze in de eerste plaats bezetten, omdat er geen man met gezag aanwezig is, die zich verzet tegen hun pressie in die rich ting en die het opneemt voor de ernstig gewonden, die zich in den strijd om een plaats in den auto niet kunnen doen gelden. En zoo doen zich in de practijk telkens wantoestanden voor, indien een wagenplaats niet onder intensief toezicht staat; b. de tweede taak van den Regimentsarts is, de auto's over de wagenplaatsen te verdeelen. De tweesprong, waar de wegen zich scheiden, naar b.v. de twee wagenplaatsen, is daartoe een belangrijk punt. Daar kunnen de ledig weer naar voren komende auto's wor den opgevangen en naar behoefte worden gedirigeerd naar de wagenplaatsen of naar elders, b.v. naar een artillerie-opstel ling waar een treffer veel verliezen heeft veroorzaakt. Op dezen tweesprong passeeren ook veelal alle marschvaardigde gewon den en kan de Regimentsarts dus b.v. een instortende marsch- vaardige gewonde een plaats geven in een auto, waartegen over dan een lichtere gewonde uit de auto zal moeten gaan; c. de derde taak van den Regimentsarts is, zich op de hoogte te stellen van den toestand vóór de wagenplaatsen, opdat hij wete, welke hulpverbandplaatsen nog veel af te voeren hebben en welke niet. Anders weet hij niet aan welke wagenplaats hij auto's ont trekken kan voor behoeften elders; d. de vierde taak van den Regimentsarts is de leiding van het te zijner beschikking gestelde gedeelte van de transportafdee- ling. Men kan uit het O.V.G.D. den indruk krijgen dat het ook de taak van den Regimentsarts is, toezicht te houden op de verzamel plaats marschwaardige gewonden. Ook daar is n.l. een in orga nisatorisch opzicht wakend medisch oog noodig, naar de ervaring leert. De bedoeling is echter dat dit toezicht door den Div. arts wordt gehouden. (Dit ware m.i. in het voorschrift te omschrijven) De ervaring bij manoeuvres leert, dat de regeling van den arbeid van de transportploegen, niet door den Regimentsarts geschieden kan. De andere taken eischen zijn aanwezigheid elders, n.l. op de wagenplaatsen en daarachter. Daar loopt alles spaak als hij niet ingrijpt, daar moet hij te vinden zijn voor berichten, dat bij een artillerie-opstelling een ziekenauto noodig is, dat een ziekenauto in de modder is gezakt en den weg verspert, omtrent de plaatsen der Hp. V.P. An. enz. Vóór de wagenplaatsen kan de Regimentsarts 900

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 68