etappe van den afvoer. In dit laatste, gunstige, geval heeft iedere ploeg dus nog een strook ter breedte van 70 m voor haar rekening. In begroeid en geacidenteerd terrein zal het dan nog soms zeer moeilijk zijn goed verband met de nevenploegen te on derhouden. Dit leeren de manoeuvres. Dat verband wordt weer vergemakkelijkt door de werkwijze volgens ons schema, omdat daarin de ploegen in dwarse richting afvoeren en dus het verband in dwarse richting bevorderd wordt. Bovendien beweegt zich de gegradueerde ziekenverpleger der voorste etappe steeds heen en weer in dwarse richting en bevordert die dus ook het contact en het verband in de naast elkaar liggende strooken. 17. Afzoeken tijdens de duisternis. Soms zal het onmogelijk zijn tijdens het gevecht de gewonden af te voeren. Een beletsel kan worden gevormd door ongunstige terreinsomstandigheden en door onvoldoend terreinwinnen. „Dan zal voor het afzoeken van het gevechtsveld de duisternis moeten worden afgewacht" (O.V.G.D. punt 39 al. 5). Ook in dit geval zal bij den arbeid nog een groot gedeelte van het schema gevolgd kunnen worden, voor zoover ik mij kan voor stellen. 18. Herhaling van het afzoeken. Het afzoeken hetwelk overdag, tijdens den strijd, geschied is, moet worden herhaald na afloop van den strijd (O.V.G.D. punt 42). Bij die herhaling kan grootendeels het schema worden gevolgd. Omdat dan echter het gevecht is afgeloopen en het personeel dus zeer doeltreffend kan worden verdeeld, zullen meer menschen beschikbaar zijn daar waar het meest te doen is. De breedte der strook af te zoeken door één ploeg wordt dan dus geringer en ook de voor rekening van één medicus komende breedte zal geringer zijn, o.a. doordat nu ook de jongste bataljonsarts beschikbaar is. 19. Afvoer van gewonden door treffers in gesloten formaties verder achter het front. De afvoer der gewonden der voor bataljons is hier behandeld. Ook voor reserve afdeelingen daarachter moeten transportploegen beschikbaar zijn, die dan echter niet bij die afdeelingen moeten volgen, maar alleen wanneer berichten van verliezen binnenkomen, de gewonden ophalen. Het schema is dus uit den aard niet toepasselijk op den afvoer van de gewonden, die vallen door treffers in reserveafdeelingen. 20. Beletsels om te werken volgens bovenstaand schema. Een van de belangrijkste beletsels om geheel te werken volgens het ontwikkelde schema, vormt een ravijn of een steile heuvelrand. 902

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 70